AMH Testi

AMH TESTİ İLE MENOPOZ YAŞINIZI TESPİT EDEBİLİRSİNİZ

Anne adaylarına son günlerde kanda yapılan basit ve ucuz bir hormon testiyle ,kadının menopozal hızının ne süratle işlediği ölçülerek, menopoz yaşı yaklaşık olarak tahmin edilebilmektedir. Bazı kadınların kariyer hedefleri dolayısı ile geç yaşlara ertelediği anne olma sürecini daha ne kadar erteleyebileceğini ortaya koyan bu testin adı Anti Müllerian Hormon (AMH) olarak bilinmektedir.
Aile planlamasında çığır açacak olan bu AMH Testi ile kadının ne zaman menopoza gireceği ve doğum yapmayı ne kadar öteleyebileceği tahmin edilebilmektedir.
AMH yumurta keseciklerinin gelişiminde düzenleyici bir role sahiptir. AMH sadece gelişmekte olan küçük yumurta keseciklerinde üretildiğinden, kan AMH düzeyi kadının sahip olduğu yumurta rezervini doğruya en yakın bir şekilde gösterir.
Bu sebepledirki kadının yumurta rezervini – kalan yumurta deposunu en iyi  kanda AMH Testi belirler.
Kadınlar yaşlandıkça, geride kalan follikül (yumurta kesecikleri) havuzunun hacmi azalır. Bu azalma ; kan AMH düzeyine ve ultrasondaki antral follikül sayısına da yansır.Kadınların yumurtalık rezerv durumunu aşağıdaki kanda AMH düzeylerini değerlendirerek tesbit etmek ve bu değerlere göre tedaviyi yönlendirmek gerekir.
KANDA AMH DÜZEYİ
< 0.4 ng / ml                       Çok az yumurta rezervi,demektir, standart tüp bebek tedavisindense öncelikle; mini tüp bebek, doğal siklusla yapılan tüp bebek gibi alternatif tüp bebek yöntemleri düşünülmelidir.
0.7 – 1.0 ng / ml .               Normalden az yumurta rezervi – Gebe kalmak  zamana karşı bir yarış gibi düşünülmeli, acilen tüp bebek tedavileri denenmelidir.
1.0 – 1.96 ng / ml               Orta değerleri gösterir. Ailenin tetkik sonuçlarına göre karar verilmelidir, olumsuz faktörlerin varlığında tüp bebek tedavisi ön plana alınmalıdır.
1.96 – 4.2 ng / ml.              Normal Yumurta  Depoları demektir. Ailenin diğer tetkik ve özelliklerine göre tedavi seçimi yapılır
(bekleme, aşılama, vs )
˃ 4.2 ng / ml                       Olası polikistik over sendromu olgusu demektir, tedavi sırasında OHSS yani Yani yumurtalıkların aşırı uyarılması  riski vardır.