Sperm sayımı yaptırmadan önce 3 ile 7 gün arasında cinsel perhiz yapılması gerekmektedir.Hiç bir yolla 3-7 gün orası cinsel boşalma(uykuda veya mastürbasyon) olmaması gereklidir.Eğer olmuş ise perhize tekrar başlanmalıdır.

Cinsel perhiz süresince alkol ,uyuşturucu veya sigara tüketimi yapılmamalıdır.Bu maddeler sperm sayılarını ve hareketlerini etkilemektedirler.
Sperm testi Spermiyogram olarak da bilinir.

SPERMİYOGRAM TESTİ VE KRUGER MORFOLOJİSİ TESTİ YAPTIRMADAN ÖNCE CİNSEL PERHİZ SÜRESİ DEĞERLENDİRİP ,
ÇALIŞMA SAATLERİMİZ İÇERİSİNDE KAPANIŞ SAATİMİZDEN 2 SAAT ÖNCE GELİNMESİ GEREKMEKTEDİR.
RANDEVU GEREKMEMEKTEDİR.

spermiyogram
Hafta içi : 08:30 -17:00 arası
Cumartesi :08:30 – 13:00 arası örnek kabul edilir. Pazar günleri laboratuvar kapalıdır
LABORATUVARLARIMIZDA DVD FİLM SEYRETME ODASI MEVCUTTUR.
TEL : 444 7 522 (LAB)
Spermiogram için Laboratuvarımızda özel örnek odası mevcuttur.Örnek verirken DVD seyretme imkanı vardır. Kendi DVD nizi de getirebilirsiniz.
TEL : 444 7 522 (LAB)

KRUGER TYGERBERG – STRICT CRITERIA
YÖNTEMİ İLE SPERM MORFOLOJİ TAYİNİ

Kruger Metodu Nedir?

Sperm değerlendirmesinde bir kaç farklı kriter vardır. “Kruger kriterleri” özellikle spermdeki şekil bozukluklarını göz önüne alan mikroskobik bir değerlendirme metodudur.
Normal ve normale yakın morfolojiye sahip sperm hücrelerinin seçilmesi, infertilite tedavisinde son derece önemlidir. Örneğin akrozom, spermin yumurtaya girmesi için gerekli enzimleri içeren önemli bir bölge olduğundan, akrozom anormallikleri spermin yumurtaya bağlanmasında sorun yaratır. Çekirdek anormallikleri, DNA içerik bozukluğu anlamına gelmektedir. Bu da sağlıklı bir embriyo gelişimini engellemektedir. Sitoplazmik droplet, spermin olgunlaşmadığı anlamına gelmektedir. Globozospermia, akrozom yokluğu anlamına gelmektedir ki böyle anomaliye sahip spermlerin dölleme kabiliyeti yoktur. Orta parça, mitokondrilerin olduğu önemli bir kısımdır. Buradaki anormallikler, enerji desteğinin noksanlığına neden olmaktadır. Bu durum hareketliliği direkt etkilemektedir.

Spermin kuyruğu sperm başının tam ortasından çıkmadığında yani aksı bozuk olduğunda spermin ileri yönde hareket yeteneği düşmektedir. Kuyruk, spermin hareketliliğini ve dikliğini sağlayan bölüm olduğundan kuyruktaki anormallikler, sperm hareketini kısıtlayıcı etkiye sahiptir. Semen morfolojik değerlendirmesinde Kruger kriterleri göz önünde bulundurulmaktadır. Bu kriterler ile baş, akrozom, çekirdek, boyun, kuyruk ve orta parça anormalikleri değerlendirilmektedir.
Kruger’e göre
%14 ve üzerinde normal morfolojiye sahip
sperm ömeklerinin fertilizasyon başarısı %88,3
%4-14 arasında %49,4,
%4’ten küçük olduğu durumlarda ise %7,6’dır.
Bu veriler morfoloji ile fertilizasyon arasındaki korelasyonu net bir şekilde ortaya koymaktadır. Semen parametrelerinin bilinmesi, bize hangi olgulara inseminasyon, hangi olgulara IVF ve hangi olgulara mikroenjeksiyon uygulaması yapmamız konusunda ışık tutacaktır

Kruger Yöntemi ile Morfoloji Tayinindeki Anomaliler:
Şekil Anomalileri
· Tapered, Elonge, Piriform, Yuvarlak
· Makrosefali, Mikrosefali
· Diadem defekti
· Nükleus içine doğru invaginasyon (genellikle ekvatoryal bölgede)
· Nükleus vaküolleri
· Nükleus Büyüklüğü Anomalileri
· Sitoplazmik Droplet
· İnkomplet spermatid seperasyonu
· Genelikle çift nükleuslu, diploid, triploid
· Duplikasyon
Akrozom bölümünde olabilecek anomaliler aşağıda sıralanmıştır :
· Primer (Gelişme ve diferensiyasyon aşamasında ortaya çıkan)
· İrregüler akrozomal dağılım
· Akrozomal kist
· Nipple, Santral
· Aberan akrozomal yapı
· Sekonder (Eksternal faktörler, yaşlılık)
· Akrozomal içerik azalması (açık renk boyanma)
· Akrozomal içerik total kaybı
· Akrozomal membran anomalileri
· Akrozom ayrılması
· Komplet, İnkomplet
Mid-piece’de olabilecek anomaliler aşağıda sıralamıştır :
· Sitoplazmik droplet
· Bend Mid-piece
· Kinked Mid-piece
· Amorf Mid-piece
· Non-aksiyel Mid-piece
· Mitokondrial aplazi
· Komplet, Segmental
· Pseudodroplet
· Kopuk baş
Kuyruk kısmında olabilecek anomaliler aşağıda sıralanmıştır:
· Dag defekti
· Coiled tail
· Duplikasyon
Yukarıda tanımlanan anomaliler dışında olabilecek diğer anomaliler ise aşağıda sıralanmıştır:
· Multipl anomaliler
· Sınıflandırılamayan formlar
· İnkomplet seperasyon (adezyon)
Özel bir boyama sonrası sperm şekil (morfoloji) özellikleri incelenerek sperm örneğinin fertilite (doğurganlık) kapasitesi belirlenir.
Sperm üretimini sigara, alkol, ısı, ilaçlar ve enfeksiyonlar gibi bir çok faktör etkilediği için normal olmayan örneklerin analizi birer ay ara ile iki veya üç kez tekrarlanmalıdır. Sperm analizinde bir fertilite sorunu saptanırsa erkeğin fiziksel ve hormonal açılardan daha ileri muayenesine geçilir.
Sperm üretim döngüsü 2-3 ayda bir tekrarlanır. Yani üretilen bir sperm 2-3 ay sonra semene salgılanacaktır. Aynı şekilde kişinin karşılaştığı zararlı etkenler veya tedavi için kullanılan faydalı ilaçlar da sperm üretimini 3 ayın sonunda etkileyebilir. Semen analizi sonuçlarını değerlendirirken bu süreç akılda tutulmalıdır.

Sperm Testi Nasıl Yapılır?

Sperm testi, çocuğu olmayan çiftlerin tedaviye başlamaları için, doktorları tarafından erkeklerden istenen ve erkeklerin sperm sayılarını ortaya çıkaran mikroskobik bir incelemedir. 1 yıl boyunca düzenli ve aktif bir cinsel hayatı olan çiftler çocuk sahibi olamıyorlarsa, sorunun kaynağını tespit edebilmek adına ilk olarak erkekten sperm örneği istenmektedir. Sperm örneği vermeden önce, erkeklerin cinsel perhizde bulunmaları istenmektedir.

Sperm Testi verecek olanların en az 3-4 gün cinsel ilişkide bulunmamaları ve mastürbasyon gibi yöntemlerle bile boşalmamaları gerekmektedir.

Doktorunuzun verdiği tarih ve saatte sperm örneğini vereceğiniz hastane yada laboratuvarda olmalısınız. Sperm vereceğiniz odaya girmeden önce size bir kap verilecektir. Dvd imkanı da bulunan bu odalarda, mastürbasyon yöntemini kullanarak spermlerinizi size verilen kaba koyup teslim etmelisiniz. Daha sonra spermleriniz incelemeye alınarak, sizlere sonuçları bildirilir.

Sperm Testi Ne Kadar?

Sperm Testi yaptırmak istiyorsanız, İstanbul Laboratuvarları olarak güvenli ve hızlı sonuçlar için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Sperm Testi Fiyatlarını web sitemizde kanunlar gereği yayınlayamıyoruz. Fakat sayfamızda bulunan formu doldurduğunuz taktirde, en kısa sürede sizlere dönüş yapılacaktır.

Yada çağrı merkezimizi arayarak Sperm Testi Fiyatlarını öğrenebilirsiniz. Uzman kadromuz sayesinde, her türlü sorunuza ve sorununuza cevap alabilirsiniz.

Sperm Testi Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Verdiğiniz sperm örneğinde miktar, pH’sı, rengi, lökosit varlığı, likefaksiyonu süresi morfolojik yapısı gibi özellikler ele alınır ve sperm hareketliliği, sperm sayımı ve sperm yapısı incelenir.

Sperm sayısı ve hareketliliği zaman içerisinde değişiklik gösterebilir. Strese, kullanılan ilaçlara, çevresel faktörlere, alkol  ve sigara tüketimine bağlı olarak sperm testi sonucunuz değişiklik gösterebilir ve sonuçları etkileyebilir.. Sperm üretimi 2-3 ayda bir döngü halinde tekrarlanır. Sağlıklı sonuçlar elde etmek için 3-4 hafta ara ile 2 kez sperm testi incelemesi yapılmalıdır.

Sperm Testi Sonuçları bazen 3-4 saat içerisinde bazen de yoğunluğa bağlı olarak ertesi gün çıkmaktadır.

İlgili Yazılar  

Kruger Testi

Kruger Testi

SPERMİYOGRAM TESTİ VE KRUGER MORFOLOJİSİ YAPTIRMADAN ÖNCE , CİNSEL PERHİZ SÜRESİNİ DEĞERLENDİRİP ,(enaz 2 gün en fazla 6 gün boşalmadan)...

Varikosel Nedir?

Varikosel Nedir?

Varikosel testislerden kirli kan taşıyan damarların anormal genişlemesi ve içindeki kanın geri kaçmasıdır.Varikosel tedavi edilebilir erkek kısırlığının en sık hastalığıdır. Varikosel...

Erkekte Üremeyi Etkileyen İlaçlar

Erkekte Üremeyi Etkileyen İlaçlar

Erkekte üremeyi etkileyen ilaçlar hangi mekanizmalarla etki ederler?  -Hipotalamus-hipofiz-testis aksını bozarak -Sperm üretimini etkileyerek -Sperm hareketlerini etkileyerek -Sperm olgunlaşmasını etkileyerk...

Sperme Zarar Veren Maddeler

Sperme Zarar Veren Maddeler

Sperme Zarar Veren Endüstriyel Maddeler -Gonadotoksinler 1-Kimyasal madde ve ilaçlar -DBCP(dibromokloropropan); Böcek zehiri olarak kulanılan madde. -Etilendibromid:Böcek zehiri -Karbon disülfit:kimyasal...

Globozoospermi

Globozoospermi

Globozoospermi ne demektir? Globozoospermi sperm başında bulunan ve çeşitli enzimleri bulunduran akrozom denilen yapının kısmen veya tam olarak yokluğu ile...

Mastürbasyon Talimatnamesi

Mastürbasyon Talimatnamesi

Sperm – meni örneği verilirken uyulması gereken kurallar – İçeride hiçbir şekilde rahatsız edilmeyeceksiniz. – Örnek verme odasına girmeden önce,görevliden...

Spermiogram Öncesi

Spermiogram Öncesi

Meni Testi (Spermiogram) Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli? Spermiyogram testi öncesi en az 2 gün,  en fazla 6 günlük bir cinsel ilişki...

Spermiogram Terimleri

Spermiogram Terimleri

 ŞUNU DA UNUTMAYALIM Kİ  BABA OLMAK İÇİN TEK BİR SPERM BİLE YETERLİDİR. NORMOZOOSPERMİ: Sayı, hareket ve morfolojik bakımdan normal örnekler...

Spermiyogram Kruger Yöntemi

Spermiyogram Kruger Yöntemi

SPERMİYOGRAM  TESTİ VE KRUGER MORFOLOJİSİ YAPTIRMADAN ÖNCE LABORATUVARLARIMIZDAN BİLGİ ALIP  , CİNSEL PERHİZ SÜRESİNİ DEĞERLENDİRİP , RANDEVU ALINMASI GEREKLİDİR. TEL : 0212-4447522/  0216...