YORK TESTİ

YORK TESTİ

York Test Türkiyenin Yeni Gıda İntolerans Testi Food Pinner 200   ve Food Pinner 90  Laboratuvarımızda Yapılmaktadır.

yorktest-istanbul laboratuvari

York Test Show Haberde 1.Video İçin Buraya Tıklayınız


York Testi, hangi gıda veya gıdalara karşı intoleransınız olduğunu hemen öğrenebileceğiniz bir kan testidir.
Yorktest şirketi, parmak ucunuzdan alacağımız bir damla kanı inceleyerek, vücudunuzun hangi besinlere karşı intoleransı olduğunu tespit eder ve testin neticesine göre uygulamanız gereken ‘kişisel’ beslenme planını oluşturur.

Aslında tıp dünyası “Gıda İntoleransı Testi” kavramını çok uzun süredir biliyordu, ancak birçok doktorun aklındaki soru işareti, bunu tespit etmek için yapılacak testlerin ne derece güvenilir olduğuydu.
Eski jenerasyon testler genelde doğru sonuçlar vermediği için hastayı iyileştirmek  yerine daha da sıkıntıya sokuyordu.
York Testi yeni jenerasyon bir Gıda İntoleransı Testidir ve York Testi’nin keşfi tıp dünyasında, Röntgen’den MR’a geçiş gibi büyük bir teknolojik adım olarak algılanmıştır.Eski ve yeni jenerasyon testler arasındaki farkın sebebi, York Testi’nin Aktif ve Pasif intoleransı birbirinden ayırtetme tekniğidir. Eski testlerde 40-50 adet gıda intoleransı çıkan raporlar York Testi’nin “Subclass 4 igG Examination” tekniğiyle pasif intoleransları elemesiyle 2-3 gıdaya indirgenmektedir. Yani, York Testi yaptıran hastalar sadece aktif olan intoleranslarını öğrenmektedirler. Yorktest Laboratuarları 25 sene süren bir araştırma neticesinde bu testleri geliştirmiştir ve York Testi’nin tekrar doğrulanabilirlik oranı %98’ler seviyesine ulaşmıştır ki bu eski test teknikleri için hayal bile edilemeyecek bir başarı noktasıdır.Gıda intoleransı alanında en ileri yöntem olarak kabul edilen bu “Subclass 4 igG Examination” tekniğini 2004 yılında keşfeden Yorktest şirketi bu çığır açan buluşu nedeniyle İngiliz Kraliçesi’nden İngiltere’nin en başarılı şirketi ödülünü almıştır. Bu method şu anda dünyada sadece Yorktest tarafından uygulanmaktadır.İstatistiklere göre, eski model testleri kullanan hastaların sadece %3’ü kendilerine verilen karmaşık diyet programını anlamış ve takip edebilmiştir. Oysaki bu rakam York Testi’nde %93′tür.

Gıda İntoleransı şu hastalıklara yol açabilir:
– Şişmanlık,
– Kilo verememe,
– Migren,
– Akne,
– Nedeni bilinmeyen ödem,
– Gaz,
– Şişkinlik,
– Kronik yorgunluk,
– Kabızlık,
– Cilt problemleri (örn. sivilceler, kaşıntı nörodermatit, kronik egzema vs.),
– Romatizmal hastalıklar,
– Astım,
– İshal ,
– Mide krampları,
– Depresyon,
– Uyku bozuklukları,
– Baş ağrısı,
– Solunum yolu hastalıkları,
– Kronik Farenjit,
– Sürekli nezle olma,
– Ağızda yaralar,
– Epigastrik Ağrılar,
– Crohn hastalığı,
– İrritabl Bağırsak Sendromu,
– Sık gribe yakalanma,
– Kronik burun akıntısı,
– OSB (Otistik Spektrum Bozukluğu),
– Sedef hastalığı,
– Nörodermatit,
– Ürtiker

YORK Testi’ni uygulamış olan 2500 hasta arasında yapılan anket şu sonuçları vermiştir:

Hastaların;

* %90′ı, kendi pozitif deneyimlerine dayanarak YORK Testi’ni herkese tavsiye ettiklerini…
* %72’si, bu test sonucunda sağlık durumlarının büyük ölçüde düzeldiğini…

* %78′i, sorunlu olarak teşhis edilmiş gıdaları zamanla tekrar beslenme planlarına dahil ettikleri zaman düzelmiş olan semptomların %90′ının tekrar geri geldiğini belirtmişlerdir.

York Testi sonrası sorunlu besinleri çıkaran hastalardaki iyileşme oranları

Kronik Semptomlar Belirgin İyileşme
Gastro-intestinal 80%
Solununum 72%
Nörolojik 78%
Dermatolojik 76%
Kas-iskelet sistemi 64%
Psikolojik 81%
Diğer 79%

York Testi Nasıl Yapılır?

York Testi’ni 2 şekilde yaptırabilirsiniz:
York Testi’ni, Yorktest Türkiye’nin  İstanbul Laboratuvarı Göztepe Şubesinde veya Avrupa Yakası Fatih-Haseki  Şubesinde  vereceğiniz kan numunesi ile yapabiliriz.


İletişim Bilgileri

Yorktest Bilgi Hattı

0216 567 5300

0212 631 1011

Eğer İstanbul dışında iseniz veya kan numunesini kendiniz almak istiyorsanız, Yorktest’in özel geliştirdiği, Türkiye’nin her yerine, evinize veya işyerinize göndereceğimiz özel kit ile son derece basit bir şekilde parmak ucunuzdan alıp bize kargo ile gönderebilirsiniz.
Numuneyi bize Kargo ile kendiniz yollayabilirsiniz veya bizi arayınız ve numuneyi sizden biz aldıralım.

YORK Testi’nin yapılabilmesi için gereken kan örneğinin alımı aşağıda anlatılmıştır.

Adım Adım York Test Yapımı
1. Adım
Ellerinizi sabunla yıkayınız.
2. Adım
Elinizi kutudan çıkan steril kağıt ile siliniz
3. Adım
İğnenin ucundaki plastik parçayı çıkarınız
4. Adım
İğneyi parmağınızın ucuna koyup üstündeki bölüme bastırın
5. Adım
Parmağınızdan ovalayarak büyükçe bir damla kan çıkarın
6. Adım
İçinden çıkan pamuk tamamen kırmızı hale gelene kadar kanı emdirin
7. Adım
Pamuğu plastik muhafaza koyun
Anlatılan işlemleri yaptıktan sonra lütfen pamuğu içine koyduğumuz şeffaf tüpü, yeşil kutuya koyunuz.

LÜTFEN ALDIĞINIZ KAN ÖRNEĞİNİ EN GEÇ 7 GÜN İÇİNDE
BİZE ULAŞTIRINIZ.

Kan numunesinde incelenen antikorlar sıcak ve soğuktan etkilenmez.
Soğukta tutmak gerekli değildir. Ancak direk güneş ışığına bırakmayınız.
Kullanılan antihistaminik ilaçlar test sonucunu etkilemez.
Açlık veya tokluk önemli değildir.

York Test Neden Diğer Testlerden Farklı?

Bazı danışanlarımızdan aldığımız bilgiye göre birtakım Laboratuar ve kuruluşlar eski jenerasyon gıda intolerans testlerini bazı hastalarına York Testi veya York Testi ile aynı test olarak uygulamaktadırlar.

Yorktest UK olarak şunu önemle bildirmek isteriz ki York Testi ‘4 Subclass igG’ teknolojisi ile Aktif intolerans tespitini keşfeden ve uygulayan, dünyada tek kuruluştur. Yorktest şirketi şu an bazı kuruluşlarca yapılan eski jenerasyon Gıda İntolerans Testlerini 2004 yılında yeni jenerasyon York Testi ile değiştirmiştir. Eski jenerasyon testlerde vücuttaki pasif intoleranslar da hastaya sunulmakta ve pratikte danışanların kullanamayacakları bir rapor ortaya çıkmaktadır. Örneğin eski jenerasyon bir test yaptıran hastada, 40-50 intolerans çıkarken York Testi ile test yaptıran bir hastada 2 veya 3 gıda çıkabilmektedir. Bunun sebebi York Testi’nin 2004 yılında keşfettiği Aktif ve Pasif intoleransları birbirinden ayırt etme tekniğidir.

İstatistikler göstermiştir ki, York Testi’nden bilgisi olmadan diğer eski jenerasyon testleri yaptıran kişileri sadece %3 ‘ü verilen diyet programını takip edebilmiştir.

York Testi’nde başarı oranı ise %93′dür.

York Testi’nin keşfi tıp dünyasında Röntgen’den MR’a geçiş gibi büyük bir teknolojik atılım olarak algılanmıştır.

Yorktest şirketi halkımızı yanıltan ve bu şirket veya kişilere karşı büyük bir hukuk savaşı başlatmıştır.

Önemle duyurulur
Yorktest Türkiye

ALCAT Testi 1956-1980

1956’da keşfedilen bu metod ile hastanın beyaz kan hücrelerinin alerjenlere verdiği tepki gözlemlenir. Zamanında devrim olarak nitelendirilen bu metod ile 1000’in üzerinde gıda inceleniyor ve testin sonucunda hastaya onlarca alerjen gıdaya karşı intoleransı olduğu söyleniyordu. Ancak bu test sonucunda uygulanacak diyet neredeyse imkansızdı. Bunun yanında aynı kişiden ertesi gün alınan kan örneğinde yapılan inceleme sonucunda farklı sonuçlar çıkabiliyordu. 1980’li yıllarda Elisa metodunun geliştirilmesiyle, bu test rafa kalktı. (Ücreti 1500 USD. Cevap süresi 1-2 ay)

Bio Enerji Testleri (Biosense, Vega)

Hiçbir bilimsel altyapısı ve kanıtı yoktur. Elektronik bir aletin bir ucuna gıda bir ucuna hasta bağlanarak yapılır (son zamanlarda, gıdaların bilgisi bilsayarda kayıtlı olduğu söylenerek, bilgisayara bağlı eline bakır bir çubuk hastanın eline verilerek te yapılmaktadır) . Telefonda sesten bile yapıldığını söyleyen çeşitli şirketler vardır. Ucuz ancak hiçbir bilimsel dayanağı olmayan, tamamen hatalı sonuçlar veren bir testtir.
(ücreti 100-250 TL Cevap süresi hemen)

İmupro 300 Testi

Günümüzde halen yaygın olarak yapılan bir test metodudur. Elisa metodu ile yapılmaktadır ve ancak damardan alınan kan örneği ile yapılmaktadır . Genelde 200 – 300 gıdanın intoleransına bakılmakta ve çok sık tükettiğimiz besinlere ek olarak Benzoik asit, Citronat, /Carragheen, Guar unu, Pektin, Sorbik asit gibi IgG seviyesini arttırma olasılığı olan bu tür maddelere veya gıda katkı maddelerine bakılmaktadır. Bu maddeler büyük oranda vücuda zararlı olduğu için kişilerin bu maddelere intoleranslarının olmaları da çok doğaldır.
2000’li yıllarda yapılan araştırmalarda tüm IgG seviyesi artışlarının vücutta gıda intoleransın kaynaklı olmadığı ve kan örneğinde tespit edilen IgG antikorlarının tümü için gıda intoleransından kaynaklı demenin son derece yanlış olduğu belirtilmiştir.
Bu testi uygulayan hastalarda test sonuçlarının uygulanan diyette başarı ve memnuniyet oranı %3’lere kadar düştüğü saptanmıştır.
Bu testin başarısını engelleyen en önemli faktörler;

1.Hatanın damardan alınan kan örneğinde gıda intoleransından kaynaklanmayan IgG antikorları da hastaya rapor olarak sunulması
2.Testte incelenen gıda sayısının yüksek olmasını bir pazarlama malzemesi olarak kullanmak, vücudumuza zararlı ve IgG seviyesini muhtemel arttıran gıda maddeleri belli olasına rağmen (bu rakam Türkiye gibi Akdeniz diyeti ağırlıklı beslenen ülkelerde 100 civarındadır) bu rakamın üzerinde yanlış gıda incelemeleri ile hastaya 20-30 gıdadan oluşan raporlar sunulması.
3. Sonucunda çıkan gıdaların, aslında birçoğunun vücuda zararlı olmaması ve alınan rapor sonucunda uygulanacak diyetin pratikte imkansız olması
4. sonuçların uygulandığında hayat kalitesini düşürmesi
5.Test sonuçlarının %3’lere kadar düşmüş başarı ve memnuniyet oranı
6.Negatif çıkma oranı 1/1000’den azdır. ( bireyin besin intoleransı geliştirmeme oranları)
7.Tekrar doğrulanabilirlik oranı (Aynı hastadan alınan başka bir kan numunesinde aynı sonucu alma oranı) %6’lara kadar düşmektedir.
(Ücreti 400-600 Euro Cevap süresi 15 gün)

Total IgG Elisa Test (York Testi)

YORK TESTİ kandaki IgG seviyelerinin Elisa metodu ile tespiti ve analizi ile yapılan bir testtir. Şu an teknolojik ve doğruluk olarak en ileri test. Yapılan araştırmalar eski tip Elisa testlerinin sonuçlarının yanlış olduğunu ve sanıldığı gibi herkeste gıda intoleransı olmadığını, bu kişilerin ancak %60’ında pozitif sonuç alınarak gıda intoleransı olduğunu tespit edilmiştir.
York testinde çıkan sonuçlar çerçevesinde sunulan raporda ortalama 2 – 3 adet intolerans tespit edilmektedir ve sonrasında tavsiye edilen diyet hasta ve danışanlar tarafından %90’ları aşan bir oranda başarıyla uygulanmıştır.
YORK Testi’ni yaptırmış olan 2500 hasta arasında yapılan anket şu sonuçları;
%90 YORK Testi’ni kendi pozitif deneyimlerine dayanarak her zaman tavsiye ettiklerini..
%72 Bu test sonucunda sağlık durumlarının büyük ölçüde iyileştiğini…
%78 Sorunlu olarak teşhis edilmiş gıdaları zamanla tekrar beslenme planlarına dahil ettikleri zaman düzelmiş olan semptomların %90′ının tekrar geri geldiğini belirtmişlerdir.

Tekrar doğrulanabilirlik oranı (Aynı hastadan alınan başka bir kan numunesinde aynı sonucu alma oranı) %98’dir.
Ücreti (740 TL Cevap süresi 1 hafta)

Size ayrıca diyetisyenimin hazırladığı raporu da yolluyorum

Güler Yılmaz, 28 yaşında, 8 yıl önce yaygın ürtiker, egzama ve ağırlık artışı ile alerji bölümüne başvuruyor; şikayetler;
Burun akıntısı, ürtiker, egzama, kronik yorgunluk, konstipasyon, ağırlık artışı,
Yapılan kan tetkiklerinde TSH, AKŞ, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri, CRP, IgE normal seviyelerde, gastrointestinal testler istenmemiş.
Antihistaminik, antidepresan ve egzama için krem reçete edilmiş ( hasta ilaç isimlerini hatırlamıyor)
Bu dönemde antihistaminik devamlı kullanan hastanın burun akıntısı, yorgunluk ve egzama şikayetleri 8 yıl devam ediyor, 3 kez diyetisyene başvuruyor, 1 ay içinde sadece 1 kg verebildiği için diyeti bırakıyor; günde 3 kez antihistaminik kullanmaya devam ediyor;
Hasta 05.05.2009 tarihinde diyetisyene başvuruyor.
Ağırlık: 71.4 kg Boy: 164
Yağ yüzdesi : %35.9 ( olması gereken değerler%20‐26)
Met hızı: 1140 ( indirekt kalorimetre ölçümü‐ 1240 ve 1644 aralığında olması gerekiyor)
Hasta haftada 3 kez cardio yapıyor, sigara ve alkol alışkanlığı yok
Günlük besin tüketiminde tükettiği kalori ortalaması 1300 kcal
Sonuç: YORKTEST besin intolerans testi istendi
1400 kcal diyet ile takibe alındı;
YORKTEST besin int. test sonucu;
Yumurta beyazı +2, yumurta sarısı+1
Maya+2
Hastanın diyetinden intoleransı olan gıdalar çıkarıldı, beslenme eğitimi verildi.
2 ay sonra görüşme sonucunda ki değerlendirme;
Hasta egzama ve ürtiker şikayetlerinin tamamen geçtiğini belirtiyor, antihistaminik hiç kullanmıyor ve şikayeti olmadığını belirtiyor, burun akıntısı %60 azaldığını söylüyor,
Ağırlık: 56.9 kg Boy: 164
Yağ yüzdesi : %24.6 ( olması gereken değerler%20‐26)
Met hızı: 1440 ( indirekt kalorimetre ölçümü‐ 1240 ve 1644 aralığında olması gerekiyor)
1600 kcal koruma diyetinde şuan takip ediliyor.

Yorktest kaç lira?  Laboratuvarımızda bu test 940 TL + KDV dahil  şeklinde fiyatlandırılmıştır.(Nakit)