Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Babalık Testi Fiyatları 2020

Babalık Testi Fiyatları 

Babalık testi genellikle aile içi sorunlardan kaynaklanan birtakım kuşkuları gidermek için yapılan testlerdir. Babalık testi fiyatları diğer laboratuar test fiyatlarından farklıdır. Önceleri babalık testi için mahkeme kararı şartı aranırken günümüzde kişiler kendi tercihleriyle babalık testi yaptırabilmektedir. Babalık testi fiyatları 2020 güncel fiyatlar olup diğer normal testlerden daha maliyetlidir.  Babalık testi için mahkeme kararı şartı kaldırılmıştır.

Laboratuarlarda yapılan babalık testi sonucu bugün Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri tarafından kabul edilmekte ve bunun için uzun mahkeme sürecini beklemek zorunda kalınmamaktadır.  Ancak babalık testi her laboratuvarda yapılan bir test değildir. Babalık testi her laboratuarda yapılmaz. Babalık testi fiyatları hangi yöntemle çalışılacağı ile ilgili farklılık gösterir. Dolayısıyla babalık testi fiyatları 2020 hem maliyetli hem de laboratuvar farklılığı fiyatları belirlemektedir.

Bunu yapan belli laboratuarlar bulunmaktadır. Birçok laboratuarda babalık testi yurtdışına numuneleri göndererek yapılmaktadır.  Ancak Türkiye’de babalık testi yapan genetik laboratuvarlar vardır. Ayrıca sonuçlar Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde delil olarak kabul edilmektedir.  Oluşabilecek olası bir şüphe durumunda ise test sonucunu yapan laboratuvar bu konudaki sorumluluğu da üstlenmektedir.

Babalık Testi (DNA Testi) Nedir? 

Babalık testi tıbbi adıyla DNA testi genetik harita çıkartılarak yapılmaktadır. Her insanın hücrelerinde bulunan genetik DNA yapısı birbirinden farklıdır. DNA 4 temel olan A,  G,  C,  T sıralamasından oluşur. Çocuklar DNA yapısının yarısını babadan,  yarısını ise anneden alır.  Dolayısıyla babalık testi denildiğinde baba ile çocuk arasında belli bölgelerde uyum olması gerekir.  Buna laboratuvarda bakıldığında biyolojik baba tespit edilir. Babalık testi fiyatları ve Babalık testi fiyatları 2020 her yıl güncellenerek makul bir maliyet çıkartılarak yapılmaktadır. Baba ile annenin DNA yapıları karşılaştırılarak babalık testi yapılmaktadır.  Test sonucunda babadan alınan DNA mirasının ne olduğu belirlenir.  Yapılan genetik testte babanın mutlaka çocukla birbirini tamamlayan biyolojik ve genetik bağları olması gerekir.  Bu test sonucunda bu genetik bağlar ortaya çıkar.

Babalık Testi Nasıl Yapılmaktadır?

DNA testinin yapılabilmesi için baba ile çocuktan örnek alınır.  Anneden örnek alınmaz.  Canlıların DNA dizilimi birbiriyle aynı değildir.  Babalık testi fiyatları farklılığı laboratuvarların farklı metotlarla çalışmasına göre farklılıklar gösterir. Dolayısıyla babalık testi fiyatları 2020 fiyatları da farklıdır. Her canlının DNA tapısı farklıdır.  DNA testlerinde baba ile çocuk arasındaki ortak gen bölgeleri araştırılır.  Çıkan sonuç %100 olmasa da %99 olarak ifade edilen sonuçlar bulunur.  Ancak bazı durumlarda DNA testlerinde tutarsızlık gözlenebilir.  Bu test yüksek donanımlı cihazlarla yapılır ve genetik şifre elde edilir.  Bunun sonucunda ise çocukla anne DNA’sı karşılaştırılır ve diğer bütün bölgelerin uyum içinde olması aranır.

Babalık Testinin Güvenilirliği Nedir? 

Genetik testin doğruluğunun tam olması hangi metotlarla ve hangi materyallerle yapıldığı oldukça önemlidir.  Babalık testi fiyatları ve babalık testi fiyatları 2020 maliyetli ve laboratuvarla göre çeşitlilik gösterir. DNA testi için birçok materyal üzerinde çalışılabilir.  Kan,  idrar,  ağız içi sıvısı,  saç gibi birçok materyal üzerinde DNA çalışması yapılmaktadır. Bebek DNA testinin farklı çalışma metotları vardır.  En fazla tercih edilen DNA test çalışması yanak içinden alınan tükürüktür. Diğer materyaller üzerinde çalışılarak da DNA testi yapılabilir.  Ancak en rahat ve kolay alınabilir olanı ağız içi mukozasındaki tükürüktür.  DNA test sonuçları her zaman %90 %100 gibi bir sonuç vermez.  Ancak %70’in üzerinde çıkan test sonuçlarında babanın biyolojik baba olduğu da kabul edilir.

Babalık Testi (DNA Testi) Nerede Yapılabilir? 

DNA testi adli tıp kurumlarında yapıldığı gibi,  bunun dışında sağlık bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış genetik araştırma laboratuvarında da yapılmaktadır.  Babalık testi 21 FBI DNA markırları bakılarak yapılır.  Bu sonuçlara göre %99. 9 oranında kesin sonuç verebilir.  Babalık testi yaklaşık olarak 1 hafta gibi bir sürede sonucu alınan testlerdendir.

Babalık testi fiyatları ve babalık testi fiyatları 2020 günümüzde biyolojik babanın tespit edilmesi için yapılan önemli ve ciddi testlerden biri olduğu için sabit bir fiyat buradan vermek mümkün değildir.  genetik araştırma testi günümüzde birçok laboratuvar tarafından çalışılmaktadır. Babalık testinin yapılabilmesi için başvuruda bulunan kişinin 18 yaşın altında olmaması gerekir.  18 yaşın altında DNA testi istenmesi durumunda mutlaka ebeveyn onayı alınmalıdır.  Günümüzde yapılan DNA testleri mahkemeler tarafından da kabul edilmektedir.

Babalık testi sonuçlarını ne zaman teslim alabilirim?

Önceki yıllarda babalık testi yani DNA markerleri için yapılan araştırma çok kısa sürede gerçekleştirilmemektedir.  Ancak günümüzde artık teknolojinin gelişmesi ile yüksek teknoloji cihazlarla çalışılarak maksimum 5 iş günü içinde test sonuçlanmaktadır.  DNA testi için laboratuvara gittiğinizde başlangıçta bir form doldurmanız gerekir.  Bunun için diğer testlerden farklı olarak birtakım işlemleri tamamlamak gerekir.

Bu işlemler bittikten sonra alınan numune çalışılmaya başlanır. Bu noktada Babalık testi fiyatları ve babalık testi fiyatları 2020 fiyat bilgisi de alınır. Maksimum 1 hafta gibi bir süre sonra sonuç açıklanır.  Ancak DNA testi sonuçları e-posta veya telefon mesajı ile gönderilmez.  Gizlilik prensibi bulunan DNA testlerinde mutlaka sonucun kişiye bizzat elden verilmesi gerekir.  Şehir dışından yapılan başvurularda ise kargo ile kişiye gönderilerek kişinin ıslak imzası alınarak teslim edilir.  Çünkü babalık testi resmi ve gizli bir evraktır.

Babalık testi fiyatları

Babalık testi fiyatları 2020 için güncellenmiştir. Ancak DNA testi yapan laboratuvar çeşitliliği düşünüldüğünde babalık testi fiyatları birbirinden farklılık göstermektedir. Ancak yurtdışına önceden gönderilen materyaller çok daha yüksek ücretlerle yapılmaktaydı.  Günümüzde DNA testi yapan laboratuvarlar sayısının artması ve bu konuda titizlikle çalışan birçok laboratuvar olması sebebiyle yurt dışından daha ucuza yapılmaktadır.

Ayrıca yurt dışında yapılan babalık yani DNA testleri mahkemeler tarafından kabul edilmemektedir. Türkiye’de yapılan testler kanuni olarak kabul edilmekte ve dava dosyasına koyulmaktadır.  Laboratuvarlarda yapılan babalık testi fiyatları ve babalık testi fiyatları 2020 diğer normal kan ve idrar testlerinden farklıdır. Daha maliyetli bir testtir. Çünkü uzun süre üzerinde çalışılması gereken testlerden biridir.

2020 Babalık Testi Fiyatı Laboratuvarımızda;

Tek Çocuk İçin 1600 TL+KDV dir. İki Çocuk için 2600 TL +KDV dir. Üç Çocuk İçin 3400 TL+KDV dir. Evde yapılan hizmetler için ekstra ücret uygulanır. (Yol ve Ekip Ücreti) Laboratuvarımızdan lütfen detaylı bilgi alınız. Son günlerde döviz artışı kaynaklı kit maliyetlerindeki yükseliş maalesef babalık testi fiyatlarını olumsuz etkilemektedir. Laboratuvarımız babalık testi ücretlerini kalite ve güvenilirlikten ödün vermeden, minimum seviyede tutmaktadır.