Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Düşük Yapma, Ölü Doğum ve Gebelik Kaybı Nedenleri

Düşük Yapmanın (Abortus) 7 Nedeni

Düşük bebek olmasının sayısız nedeni vardır ve bunların çoğu sizin kontrolünüzün dışındadır. En yaygın düşük yapma nedenleri hakkında bilgi verelim.

Bir çok kadın ve çiftin düşük yapmış olduktan sonra cevap vermek istediği ilk soru basittir. Niye ya?

Düşük, depresyon, öfke, korku ve suçluluk da dahil olmak üzere uzun süreli duygusal yansımalar içeren, inanılmaz derecede yıkıcı bir olay olabilir, ancak hamilelik kaybının en zor yönlerinden biri, meydana gelme nedenlerini çevreleyen bilgi eksikliğidir.

Yanlışlıkların Nedenleri

Birçok durumda, özellikle erken düşüklerle , neyin yanlış gittiğini tam olarak belirlemek zor olabilir. Ancak uzmanlar bunu gördükçe, aslında ne sıklıkla doğru gittiğidir. “Bir hamileliği düşündüğünüzde ve bir insanın oluşumu ve mükemmel bir şekilde gitmesi gereken her şeyin başlangıcını düşündüğünüzde vede gerçekleştiğinde gerçekten çok büyük bir mucizedir,”

Düşük yapan birçok çift kendilerini suçluyor olsa da, gerçek şu ki, hamileliğin en iyi mücadele şansını vermeyi düşünmeden önce doktorlar sağlığınızı optimize etmeyi önerse de, tamamen önlenebilir olan düşüğün az sayıda nedeni vardır . “Genel olarak, hamileliği düşünen kadınların, kronik koşulları ve ilaçları gözden geçirmeleri için doktorları ile  görüşmelerini, gebe kalmaya başlamadan 2-3 ay önce doğum öncesi gerekli vitamin alımını başlatmaları, tüm aşılarının güncel olmasını, diyetlerini gözden geçirmelerini tavsiye ediyoruz. “Sigara içen veya alkol uyuşturucu kullanan kadınlara bırakmaları tavsiye edilir.” Ancak tüm bunları finale kadar takip etseniz bile, düşük yapmanın gerçekleşmesini engelleyemeyebilirsiniz.

Yaygın Ortak Nedenler

1. Kromozom anormallikleri
bir düşük yapmış olmanın en yaygın nedenlerinden biri, embriyo oluşumu sırasında yumurta veya spermin kromozomları ile ilgili bir sorundur. Bazı kromozomal anormallikler, en sık görülen Down sendromu tip trizomi 21 gibi yaşamla uyumlu olsa da, diğer kromozomal bozukluklar yaşamla bağdaşmaz. Uzmanlar “Genetik olarak, [gelişme] sadece durur” diye açıklıyor.

Uzmanlar kromozomal anormalliklerin neden olduğu düşüklerin, 35 yaşından büyük kadınlarda daha sık görüldüğünü ortaya koymaktadır. “Bunun nedeni, bir kadının oluşturduğu her yumurtaya sahip olması ve yumurtaların onunla yaşlanmasıdır.” “Baba yaşı da benzer bir rol oynayabilir. 20 yaşın altındaki kadınlarda düşük yapma sıklığı yaklaşık yüzde 12 ila 15 arasındadır ve kadın 40 yaşına yaklaştıkça ikiye katlanır. Bir kromozomal anormalliğe bağlı olarak düşüğü önlemek için yapılabilecek hiçbir şey yoktur ve bir düşük başladıktan sonra, bunu durdurmak için bir şey yapamazsınız. ”

2. Tiroid Bozuklukları
Hipo (düşük) veya hiper (yüksek) tiroidizm olsun, tiroid bozuklukları infertilite ile ilgili sorunlara yol açabilir veya tekrarlayan düşüklere neden olabilirler. Infertilite merkezimiz, bir kadının tiroid fonksiyonunun düşük olduğu durumlarda, vücudunun yumurtlamayı bastıran hormonlar üreterek telafi etmeye çalışacağını ; tersine, çok fazla hormon üreten bir tiroid, östrojenin işini yapma ve uterusu implantasyon için elverişsiz hale getirme veya anormal uterus kanamasına yol açabilir.

3. Diyabet 

“ Uzmanlar Diyabetli kadınların şeker kontrollerini optimize etmek için aile hekimleri veya endokrinologlarıyla birlikte çalışması gerekir” diyor.. “İlk trimesterde kontrol edilemeyen insüline bağımlı diyabet, düşük doğum oranlarının artmasına ve ayrıca önemli doğum kusurları riskinin de artmasına yol açabilir.”

Eğer diyabetiniz varsa, en iyi eylem planı sağlığınızı optimize etmek için hamile kalmadan önce doktorunuzu görmektir. “Diyabet, hipotiroidizm, hipertansiyon ve otoimmün hastalıklar gibi kronik tıbbi rahatsızlıkların ele alınması ve gebeliğin öncesinde iyi kontrol edilmesi gerekir.” diyoruz. “Hamileliğin başlarında bir hekime komple kontrol olmak ve checkup , kronik sağlık sorunu olan kadınlarda başarılı bir hamilelik için anahtardır.”

4. Yaşam Tarzı 

Uyuşturucu kullanımı, hamilelik sırasında alkol kullanımı ve sigara kullanımı gibi bazı yaşam tarzı alışkanlıklarının erken düşüklerin başlıca nedenleri olduğu ve daha sonraki trimesterlerda da gebelik kaybı olduğu görülmüştür. Sağlığınızı, gebeliğinize kadar iyileştirmek, düşük yapma riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Uzmanlara göre  kadınların büyük kısmı “Gebeliklerin yarısına kadar plansızlar, bu da kadınların çoğu zaman gebelik için en iyi şekilde hazırlanmadığı anlamına geliyor” diyoruz. “Kadınların çoğu, adet dönemlerinden birkaç hafta sonra gebe olduklarını fark etmezler. O zamana kadar, fetal omurilik hali hazırda oluşmuştur ve kalp atıyordur. Diyet ve egzersizi değiştirerek, gerilmeyi kısıtlayarak, tıbbi değişimler hamileliğe hazırlanıyor ve doğum öncesi vitaminler tüm gebelikler için idealdir, ancak bu bile kromozomal anormalliklere bağlı düşük riski en aza indiremez. ”

5. Fiziksel komplikasyonlar 

Daha az görülen, ancak yine de önemli olan, anne ile fiziksel problemlerin, örneğin septum veya polip dahil rahim anormallikleri veya servikal yetmezlik gibi nedenler olabilir. Bununla birlikte, birçok durumda, 2. veya 3. trimesterde fiziksel bir komplikasyon sonucu kayıplar meydana geleceğini belirtmekteyiz.

6. Kan pıhtılaşma bozuklukları 

Fiziksel anormallikler gibi, kan pıhtılaşma bozukluklarından (Faktör V Leiden gibi) kaynaklanan düşükler daha nadirdir, ancak ortaya çıkar. “Kan pıhtılaşma bozukluklarında çok fazla hasta üzerinde çalışıyoruz ama diğer nedenler kadar yaygın değiller.”

7. İmmünolojik bozukluklar

İmmünolojik bozukluklar, kadınların sağlık hizmeti sağlayıcıları arasında geniş çapta tartışılan bir konudur, çünkü düşük seviyeye katkıda bulunmadaki rolleri hakkında hala keşfedilecek çok şey vardır. Ancak Amerikadaki bazı klinikler, bazı otoimmün bozuklukların, özellikle tekrarlayan düşükler ile birlikte, düşük yapmada bir rol oynadığını kabul eder. İstanbul Laboratuvarları uzmanlarına göre, düşük olan immünolojik faktörlerin rolünün “karmaşık” olmasına rağmen, bunu anlamanın en basit yolunun “vücudun sadece hamileliği kabul etmediği” olduğunu açıklıyor.

Bazı araştırmalar, mevcut belirli antikorların, tekrarlayan düşüklerin en sık nedenleri arasında olabileceğini bulmuştur. Lupus, sıklıkla bazı kadınların taşıdığı anti-fosfolipit antikorları nedeniyle düşük oranlarda artışa yol açabilen bir otoimmün hastalıktır.

Kadınların yüzde 5 kadarı bu antikorları da taşıyabilir. Tekrarlayan düşük yapmış olan herhangi bir kadın  üç kendiliğinden düşük olandan daha yüksek – 10 hafta sonra açıklanamayan fetal ölüm veya 34 haftadan önce erken doğum yapmış olanların anti – fosfolipid sendromu. Bu antikorlara sahip olup olmadığınızı kontrol edemezsiniz. Bunun tek yolu laboratuvar testleridir. Ancak, böyle bir durum eğer varsa, düşük yapma ve gebelik kaybı riskini azaltmak için tedaviler mevcuttur. ”

İlgili Aramalar:

  • abortus sebepleri,
  • abortus nedir
  • abortus test paneli
  • düşük nedenleri
  • düşük sebepleri
  • düşük sebebi
  • düşük doğum testleri
  • düşük yapma sebepleri
  • gebelik kaybı testleri
  • gebelik kaybı