Çinko testi

Genel Bakış

Kan tahlili testleri geniş bir kullanım alanına sahiptir ve en yaygın tıbbi test tiplerinden biridir.

Örneğin, bir kan tahlili şu amaçlarla kullanılabilir:

  • Genel sağlık durumunuzu değerlendirilmesi
  • Enfeksiyonun olup olmadığını kontrol etmek
  • Karaciğer ve böbrek gibi bazı organların nasıl çalıştığını öğrenmek
  • Belirli genetik koşullar için araştırma

Çoğu kan tahlilinin tamamlanması sadece birkaç dakika alır ve doktorumuz, kan alma hemşiremiz veya flebotomist laborantlar (kan örneklerini almakta uzman) tarafından acı hissetmeden laboratuvarımızda gerçekleştirilir.

Bazı yaygın kan tahlil türlerini inceleyiniz .

Bir kan testi için hazırlık aşaması

Kan tahlilinizi yapacak olan sağlık laborantımız , kan tahlilinizden önce izlemeniz gereken özel talimatların olup olmadığını size söyleyecektir.

Örneğin, kan testi tipine bağlı olarak, şunları yapmanız istenebilir.:

  • 12 saat kadar sudan başka bir şey yiyip içmekten kaçının – bir kan testi yapmadan önce yiyip içebilir miyim?
  • Belli bir ilacı almayı kesiniz

Testin sonucunu etkileyebileceğinden ve geciktirilmesi veya tekrar yapılması gerektiği anlamına geldiğinden, verdiğiniz talimatları izlemeniz önemlidir.

Kan tahlili sırasında ne olur?

Kan tahlili testi genellikle kolunuzdaki bir kan damarından alınan kan örneğini içerir.

Kol, kolayca açığa çıkarılabildiği için vücudun uygun bir parçasıdır. Alınacak bir numunenin olağan yeri, damarların yüzeye nispeten yakın olduğu dirsek veya kol bölgesinin iç kısmıdır.

Çocuklardan alınan kan örnekleri genellikle elin arkasından alınır. Örnek alınmadan önce ciltleri özel bir sprey veya krem ile uyuşturulabilir.

Sıkı bir bant (turnike) genellikle kolunuzun çevresine yerleştirilir. Bu kol sıkılır, kan akışını geçici olarak yavaşlatır ve damarın şişmesine neden olur. Bu işlem, kan numunesinin alınmasını kolaylaştırır.

Örnekleri almadan önce, doktor , laborant veya hemşire antiseptik bir solüsyonla yada alkol ile cilt bölgesini temizleyebilir.

Bir şırınga veya aparata bağlı bir iğne damara sokulur. Şırınga kanınızın bir örneğini almak için kullanılır. İğne içeri girerken hafif bir iğneleme veya kaşıntı hissi hissedebilirsiniz, ama acı vermemelidir. İğneleri ve kan görmeyi sevmiyorsanız, örneği alan kişiye daha dikkatli olabileceklerini söyleyin.

Numune alındıktan sonra, iğne çıkarılır. Cilt morarmasını önlemek için pamuk yada bir ped kullanılarak birkaç dakika boyunca cilde basınç uygulanır. Bölgeyi steril tutmak için küçük yara üzerine bir aşı bandı veya flaster yapıştırılabilir.

Tahlilden sonra

Test sırasında sadece çok az miktarda kan alınır, bu nedenle herhangi bir önemli etki hissetmezsiniz

Ancak, bazı insanlar test sırasında ve sonrasında baş dönmesi ve baygınlık hissederler. Bu, geçmişte başınıza geldiyse, testi yapan kişiye, hassas olduğunuzu söyleyin ve bu durum kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir.

Testten sonra, iğnenin içeri girdiği küçük bir iz olabilir. Kan alınan nokta acı verici olabilir, ancak genellikle zararsızdır ve önümüzdeki birkaç gün içinde kaybolurlar.Morluk oluşması cilt altına kaçan kanın pıhtılaşmasıdır.Korkulacak bir durum değildir. Yaraya bastırmazsanız hemen pıhtılaşmayan kanınız cilt altında kalarak pıhtılaşır ve mor bir renk alır. Kolunzun morarması teknisyen hatası değil sizin kan alındıktan sonra üzerine pamukla bastırma süresini az tuttuğunuz içindir.En az beş dakika bastırılmalıdır.

Kan Testi Tahlil Sonuçları

Kan örneği alındıktan sonra bir tüp içine konacak ve isminiz ve detaylarınız ile etiketlenecektir. Daha sonra, bir mikroskop altında incelenecek veya kontrol edilecek testlere bağlı olarak çeşitli kimyasallarla analizörlerde test edilmek üzere laboratuvara gönderilecektir.

Sonuçlar size, hastaneye ya da doktorunuza elektronik olarak gönderilir. Bazı test sonuçları aynı gün veya birkaç gün sonra hazır olacaktır, ancak diğerler spesifik testler  birkaç hafta içinde sonuçlanabilir. Hatta bir kaç ay süren testlerde mevcuttur. Sonuçların ne zaman hazır olacağını ve onlara nasıl ulaşabileceğinizi kan alımı esnasında teknikerlerimiz size söyleyecektir.

Bazen, sonuç almak stresli ve üzücü olabilir. Bir testin sonucuyla ilgili endişeleriniz varsa, güvenilir bir arkadaşınızı veya akrabanızı yanınıza almayı tercih edebilirsiniz. Arzu ederseniz HIV gibi bazı testlerde, sonuçlarınızla başa çıkmanıza yardımcı olacak uzman danışmanlık hizmeti tarafınaza verilecektir.

Kan tahlilleri ,her türlü kan tahlili ,laboratuvarımızda uygun fiyalara çalışılmaktadır.

Lütfen bizden fiyat alınız.

4447522