Kolesterol Total ,Kolesterol İyi ( HDL-Kolesterol ),Kolesterol Kötü ( LDL-Kolesterol ) Şeklinde Üç çeşittir.trombofili

Testin Adı: KOLESTEROL 
Sinonim: Total kolesterol
Çalışma Günü: Hergün
Sonuç Verme Günü: Aynıgün
Numune Türü: Serum
Numune Kabı: Kırmızı kapaklı tüp
Hastanın Hazırlanması:  Numune alınması için 12 saatlik sabah açlığı gereklidir.Sonbahar ve kış aylarında serum total kolesterol miktarı daha yüksektir. Ayrıca kan alma postürü, en son yenilen yemek, emosyonel stres ve menstrüel siklus serum total kolesterol miktarı üzerinde etkilidir.
Çalışma Yöntemi: Otoanalizör,Spektrofotometrik
Referans Aralığı:
Kord kanı :45-100 mg/dL
<3 ay :50-135 mg/dL
4-6 ay :60-145 mg/dL
7-12 ay :60-160 mg/dL
1-5 yaş :70-175 mg/dL
6-15 yaş :110-200 mg/dL
16-50 yaş :125-220 mg/dL
51-60 yaş :135-220 mg/dL
>60 yaş :140-220 mg/dL
Kullanımı: Hipolipidemi ve hiperlipideminin tanısı ile aterosklerotik riskin değerlendirilmesinde kullanılır.
Kolesterol düzeyinin yetişkinlerde 220 mg/dL, çocuklarda 170 mg/dL’nin altında olması istenir. Yine yetişkinler için 220-239 mg/dL sınırda yüksek, >239 mg/dL ise yüksek olarak değerlendirilir. Boy ve kilo değerlerinin de verilmesi durumunda vücut kitle indeksi (body mass index) hesaplanarak verilir.Her gün çalışılan testler: Saat 13:00’e kadar laboratuvarımıza ulaşan örneklerin sonuçları aynı gün saat 18:30’da raporlanır.
Testin Adı: HDL KOLESTEROL
Sinonim:HDL-K
Çalışma Günü: Hergün
Sonuç Verme Günü: Aynı gün
Numune Türü: Serum
Numune Miktarı: 500 µL
Numune Kabı: Kırmızı kapaklı tüp
Hastanın Hazırlanması: Numune alınması için 12 saatlik sabah açlığı gereklidir
Çalışma Yöntemi: Otoanalizör Spektrofotometrik
Referans Aralığı: > 65 mg/dL
Kullanımı:Hipolipidemi ve hiperlipideminin tanısı ile aterosklerotik riskin değerlendirilmesinde kullanılır.
Kolesterol hastalıklarının tanısında ve yapısının belirlenmesinde kullanılır.HDL Kolesterol değeri en az 65 mg/dL olmalıdır.
Her gün çalışılan testler: Saat 13:00’e kadar laboratuvarımıza ulaşan örneklerin sonuçları aynı gün saat 18:30’da raporlanır.


Testin Adı: LDL KOLESTEROL
Sinonim: LDL-K
Çalışma Günü: Hergün
Sonuç Verme Günü: Aynı gün
Numune Türü: Serum
Numune Miktarı: 500 µL
Numune Kabı: Kırmızı kapaklı tüp
Hastanın Hazırlanması: Numune alınması için 12 saatlik sabah açlığı gereklidir
Çalışma Yöntemi: Otoanalizör Spektrofotometrik
Referans Aralığı: 60-130 mg/dL
Kullanımı: Hipolipidemi ve hiperlipideminin tanısı ile aterosklerotik riskin değerlendirilmesinde kullanılır.Kolesterol hastalıklarının tanısında ve yapısının belirlenmesinde kullanılır.LDL Kolesterol değeri en fazla 130 mg/dL olmalıdır.
Her gün çalışılan testler: Saat 13:00’e kadar laboratuvarımıza ulaşan örneklerin sonuçları aynı gün saat 18:30’da raporlanır.


Bu testlerin yanında mutlaka Trigliserid testi de yapılmalıdır. Trigliserid kandaki yağ oranını belirler.

kolesterol-trigliserid

Kolesterol ve Trigliserid, damarlarımızda dolaşan kan yağlarıdır. Vücudumuzun bunlara belirli oranlarda ihtiyacı bulunmaktadır. Ancak her ikisinin vücutta fazla miktarda olması damar sertliği nedenidir, kalp krizine, hatta felç geçirmemize kadar gidebilir.
Normalde trigliserid seviyesi HDL iyi kolesterol seviyesine bölündüğünde, elde edilen oran ikinin altında olması gerekir. Bu normal değerlerdir. Kolesterol gibi trigliserid de kalp krizi sebebi kabul edilir. Karaciğerde yakılmayan her şeker depo edilmek üzere trigliseride çevrilir. Vücutta olması gereken normal trigliserid değeri 150 -160 mg / dl altında olmalıdır. 200 mg / dl ye kadar olanlar hafif yüksek, bunun üzerindekiler yüksek risk sınıfındadır. Bu kişilerde damar tıkanıklığı nedeniyle felç geçirme olasılığı % 30 oranında artar. Bu yüzden Trigliserid değerleri mutlaka normal seviyelerde tutulmalıdır.

Kolesterol vücutta bir yandan karaciğerde üretilirken, bir yandan da besinlerden alınır. Trigliserid ise karaciğerde üretilirken bir kısmı gıdalardan alınır. Ancak kolesterol genellikle yağlı gıdalardan alınırken, trigliserid karbonhidrat grubu olan patates, şeker, nişasta, pirinç gibi besinlerden alınmaktadır. Ayrıca trigliserid kolesterole göre daha değişken bir kan yağıdır. Kolesterolü düşürmek çok zordur, trigliserid kalıtsal olarak yüksek olmadığında birkaç gün yapılacak diyet sayesinde düşürülebilir. Buna bağlı olarak trigliserid seviyesi ölçülürken, mutlaka bir gece öncesi ağır yemekler yemekten, alkol almaktan, tatlı yemekten kaçınmanız gerekir. Bunlar trigliserid değerini yüksek çıkarabilir.