Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Sperm Testi – Spermiogram

Laboratuvarımızda En Güvenilir Yöntem Olan Kruger Yöntemi İle Sperm Testi Yapılmaktadır.
Laboratuvarımız Spermiogram Testi Konusunda Kendini İleri Düzeyde Geliştirmiş ve İstanbul’da Sperm Testi Konusunda Uzman Bir Kadroya Sahiptir. Şişli ve Kadıköy İlçelerinde Hizmet Vermektedir.
Testler Uzman Doktorlar Tarafından Titizlikle Kontrol Edilmekte ve Çalışılmaktadır.

Klinik Mikrobiyoloji ve Biyokimya Uzman Kadromuzla Testleriniz Titizlikle Çalışılmaktadır. Anormal Bir Örnek Görüldüğü Durumlarda Tekrar Çalışılarak En Doğru Sonuç Tarafınıza Verilmektedir.Yanılma Payını En Aza İndirgeyen Bilgisayar Programı Destekli Spermiyogram Testi Yapılmaktadır. Sperm Vermek İçin Özel Video/Film Görsel Simülasyon Gösterimli Sperm Odamız Mevcuttur.Rahatlıkla Örnek Verebilmeniz İçin Uygun Ortam Sağlanmıştır. Bu Özel Odamızda Duş İmkanı da Vardır.

Sperm Testi (Spermiogram) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sperm testi, erkeklerin üreme kabiliyetini belirlemek amacı ile yapılan, laboratuvar ortamında gerçekleştirilen ve çeşitli aşamalardan oluşan bir incelemedir. Çocuk sahibi olmak isteyen ailelerin en büyük korkusu olan kısırlık, günümüzde 6 -7 çiftten birinde artık görülmektedir. Ülkemizde de her yıl 800 bin civarında evlilik gerçekleşiyor ve yılda yaklaşık 100 bin çift kısırlık sorunuyla karşılaşıyor. İstanbul Laboratuvarları  Androloji ve Mikrobiyoloji Bölümü Uzmanları sperm testi / semen analizi konusunda titiz bir çalışma sergilemektedir.

Sık Sorulan Sorular

 • Sperm Testi Hangi Bölümde Yapılır?
 • Sperm Testi (Semen Analizi) Nedir, Niçin Yapılır?
 • Sperm Testi Nasıl Yapılır?
 • Sperm Testi (Spermiogram) Terimleri Anlamları Nedir ?
 • Sperm Testi (Spermiogram) Sonuçları Nasıl Değerlendirilmeli?
 • Spermiyogram /Sperm Testi Kaç Günde Çıkar?
 • Sperm Kalitesi İçin Nelere Dikkat  Etmeniz Gerekir?

Sperm Testi Hangi Bölümde Yapılır?

Sperm testini (Spermiogram) tam donanımlı ve mikrobiyoloji biyokimya uzmanlarının bulunduğu bir laboratuvarda androloji bölümlerinde yaptırabilirsiniz. Sperm testi yapan laboratuvarlar kriterinde en önemlisi tam donanımlı ve yeterli uzman sayısına sahip, ruhsatı olan bir laboratuvar tercih etmektir. Sperm testi yapan bölümlerin konusunda uzman oluşu , çok hasta tarafından tercih edilmesi ve çok hasta gelişi sebebi ile çok tecrübeli oluşu tercihinizi en doğru şekilde yönlendirir ve tedavinizin doğru uygulanmasında kişiye yön verir. İstanbul Laboratuvarları Androloji Merkezi ; sperm testleri konusunda teknik alanda 30 yıllık tecrübeye sahip doktorlar, tıbbi laborant ve biyologlar, embryologlar çalıştırmaktadır. Uzman doktor incelemesi gerçekleşmeden sonuç verilememektedir.

Sperm Testi (Semen Analizi / Spermiogram) Nedir, Niçin Yapılır?

Çoğunlukla ve genel olarak evli eşlerin veya partnerlerin herhangi bir korunma yöntemi uygulamadan ve düzenli olarak cinsel ilişkiye girmelerine rağmen, evlilikten sonra 1 yıl boyunca gebelik sağlanamaması durumunda mutlaka sperm testi yaptırmaları gerekmektedir. Çağımız koşullarında daha geç yaşlarda evliliklerin artması ile birlikte çocuk sahibi olma yaşı da artmaktadır. Hamile kalma ile ilgili sorunun teşhis edilmesiyle birlikte çiftlerin birlikte doktora gitmeleri önerilir. Erkeklerde ürolojik fiziksel muayenenin yanı sıra; çeşitli hormon testleri, eğer gerekiyor ise genetik testler ve mutlaka geçmişte yapılmış dahi olsa sperm testi  analizinin tekrar incelenmesini gerekmektedir. Çünkü “gdo” lu gıdaların hayatımıza girmesi ve sağlıksız beslenme , dar kıyafetler sperm sağlığını çok etkilemekte ve perhiz sürelerine göre  sperm motilitesi, molilitesi , morfolojisi sürekli değişiklikler göstermektedir. Sperm testinin mutlaka tam donanımlı bir laboratuvar merkezinde yaptırılması gerekir. Özellikle sperm testine yoğunlaşmış ve bu alanda kendini geliştirmiş laboratuvarlar daha güvenilir sonuç üretmektedirler.

Sperm Testi / semen analizi bir yıllık düzenli cinsel temasa rağmen çocuk sahibi olamayan çiftlerde sperm kalitesi ve sayısını değerlendirmek için yapıldığı gibi, çocuk sahibi olmadan önce bekar bireylerin durum değerlendirmesi, infertiliteyi (üreme) etkileyen varikosel, orşit, gdo lu gıdalar, stres, inmemiş testis, radyoterapi veya kemoterapi gibi testiste sperm üretimini etkileyen durumlar sırasında da yapılabilir.

Sperm Testi Öncesi Neler Yapılır ?

Sperm testinden önce, çiftler birlikte görüşme odasına alınır ve erkek hastanın ergenlik çağı, yetişkinlik dönemi ,hastalıkları hakkında öyküsü dinlenir ve üreme organlarına dair herhangi bir sorun olup olmadığı sorgulanır. Cinsel yolla bulaşan hasatlıkların kontrolü ve kronik karaciğer, böbrek yetmezlikleri, akciğer hastalıkları, hipertansiyon, tiroit ve şeker hastalıkları da araştırılması gerekir. Sperm testi işlemine geçemeden önce kişinin mesleki olumsuz koşulları, sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıkları, çiftin korunma yöntemi ve cinsel birleşme sıklıkları öğrenilir. Solunum yolu enfeksiyonları, koku almada problem, meme başlarından süt benzeri bir sıvının gelmesi, şiddetli baş ağrıları da önemli ipuçları sayılabilir. Detaylı görüşmeden sonra sperm ( spermiogram, semen analizi )  testi işleminin de içinde olduğu test taramalarına geçilir.

Sperm Testi Nasıl Yapılır?

Sperm testi ( spermiogram /semen analizi ) mutlaka uzman sağlık personeli ve hekimlerce ve tam donanımlı laboratuvarlarda yapılmalıdır. Örnek sağlayacak kişi sperm testi çalışılacak sperm örneğini en az 2 gün, en fazla 6 gün uyguladığı cinsel oruçtan sonra ( Boşalmama)  donanımlı bir merkeze gitmelidir. Sperm testi sonuçları ise aynı gün  3 saatlik incelemeden sonra, sonuçları uzman doktor inceledikten sonra öğrenilebilir. Bazı laboratuvarlarda uzman doktor bulunmaz ve sonuçları laborantlar doktor yerine kaşe imza yapıp verebilmektedir, gittiğiniz laboratuvarda doktoru görmeden görüşmeden test yaptırmamaya özen gösteriniz. Hızlı sonuç verdiğini iddaa eden laboratuvarlar maalesef sonuçları doktor denetimi olmadan hastalara verebilmektedirler. Laboratuvarımızda uzman doktor incelemesinden geçmeyen sperm testi sonucu verilmemektedir. Sperm testini isteyen doktorunuz 3 veya 8 hafta ara ile en az 2 kez test tekrarı isteyebilir.

Sperm testi örneğinin özellikle laboratuvar ortamında alınması önerililir. Laboratuvar ortamında örnek vermekte zorlanan hastalarımız için özel sperm verme odası , film seyretme ve görsel smülasyon ortamı mevcuttur. Evliklerini belgeleyen hastaların eşleri ile birlikte sperm testi odasına girmelerine izin verilmektedir. Bunlara rağmen laboratuvar ortamında örnek vermek istemeyen hastaların örneği evde vererek en kısa zamanda ve vücut ısısına yakın ortamda laboratuvara en geç 45 dk içinde ulaştırılması önerilmektedir. Mastürbasyon ile örnek veremeyen hastalarda ayrıca sperm testi analizi için  geliştirilmiş ve spermin yapısını bozan toksik yada kimyasal madde içermeyen özel prezervatifler kullanılarak partneri yardımı ile örnek alınabilir. Alınan örneğin laboratuvarda en geç bir saat içinde değerlendirilmesi gereklidir.

Spermiogram Terimleri

Normal Olmayan Sperm Testi Spermiogram İçin Açıklamalarda ve Raporlarda Geçen  Terimler Nelerdir?

İşte Sperm Sözlüğü:

  • Aspermi: Sperm Hacmi Yok
  • Akrozom : Spermin kuyruktan sonraki baş kısmı
  • Astenozoospermi: Sperm Motilitesi < % 40
  • Azospermi: Örnekte  Sperm Hücresi Yok
  • Globozoospermi: başsız yuvarlak başlı sperm
  • Hematospermi: Semende kırmızı kan hücreleri (eritrosit)
  • Hiperspermi: Semen hacmi> 5.5 ml
  • Hipospermi: Semen hacmi < 2 ml
  • Nekrozospermi: Cansız (ölü) sperm
  • Oligoastenozoospermi: yoğunluğu < 8 milyon sperm / ml’dir.
  • Oligozoospermi: Sperm sayısı 20 milyon / ml’den azdır.
  • Polyzoospermi: Aşırı yüksek sperm konsantrasyonu
  • Pyospermia: Semende bulunan lökositler (mikropla mücadele hücreleri)
  • Teratozoospermi:  spermin% 40’ı anormal şekilde oluşur

Sperm Testi Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

   • Sperm testi için vereceğiniz örnek verme işlemi sırasında herhangi bir sabun, kayganlaştırıcı gibi maddeler kullanılmamalıdır.
   • Sperm test örneği verme işlemi sırasında penis ve parmaklar, verilen kabın ve kapağının iç yüzüne dokundurulmamaya özen gösterilmelidir.
   • Sperm testi örneği verme işlemi sırasında gelen spermin tamamı kabın içine boşaltılmalıdır.
   • Spermin kabın dışına akması ya da buna benzer bir sorunla karşılaşırsanız mutlaka laboratuvar görevlisine bunu bildirmelisiniz.
   • Eğer sperm odası ortamında örnek veremiyorsanız bu durumu laboratuvardaki görevli laboranta veya hasta danışmanlarına haber verip, uygun yöntem için önerimizi değerlendiriniz.
   • Uzun süreli cinsel oruç, sperm sayısını ve kalitesini düşürmektedir , doğru cinsel perhiz süresini danışmanlarımıza bildiriniz.

 Sperm Testi (Spermiogram) Sonuçları Nasıl Değerlendirilmeli?

Sperm Testi  Normal Değerleri ;

 

PARAMETRELER Alt / Üst Değerler
Volüm (mL) ≥ 2.0
1.cc deki sperm  sayısı ≥ 15 Milyon
Toplam sperm sayısı (ejakulat) ≥ 40 Milyon
Toplam ileri hareketlilik (%) ≥ %30
Canlı spermatozit (%) ≥ %50
Şekil (normal %) KrugerLökosit ≥ %8<1 Milyon
PH ≥ 7.2

Spermiyogram / Sperm Testi ( Kısırlık Testi ) Kaç Günde Çıkar?

Spermiyogram / Sperm Testi (Kısırlık Testi) detaylı değerlendirmesi 3 saat içerisinde tamamlanır. İlk aşamadan sonra morfolojik değerlendirme işlemi için Kruger yöntemi çerçevesinde sperm boyaması yapılır. Krugere özel boyama yöntemi ile sperm hücreleri boyandıktan sonra mikroskop altında en az 100 hücre değerlendirilerek yapısal özellikler ve (morfolojik ) şekilsel bozukluklar incelenir ve bu çerçevede normal morfolojili sperm oranı hesaplanır. Bu değerlendirme sonrası sperm testi /spermiyogram ,diğer deyişle semen analizi en az 3 saat sonunda sonuçlanmış ve uzman doktor ıslak imzası ile birlikte tarafınıza teslim edilir.

İstanbul Laboratuvarı Tam Otomasyon Sperm Analizi Ekran Görüntüsü

Sperm Kalitesi İçin Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Sperm testi analizinizin değerlendirmesinin olumlu sonuçlanması için yaşam tarzınızda dikkatli değişiklikler yapmanız gerekmektedir. Spermler çevresel faktörlere olabildiğince duyarlıdır. Fizyolojinize uygun olmayan her koşuldan olumsuz olarak etkilenebilmektedirler. Yanlış iç çamaşırı seçiminin bile sperm testi sonuçlarını etkileyebildiği gözlemlenmiştir.

Fast Food Ağırlıklı Beslenme 

Sperm kaliteniz yüksek olması için fast food yada hazır yiyecekler ağırlıklı beslenmekten uzak durmasını tavsiye etmekteyiz.
Fast food tipi beslenme yüksek kolesterol içeriği sebebiyle sperm hücresinin zar yapısını bozar ve döllenme koşullarını azaltır, dolayısı ile kısırlığa neden olabilir.

Sigara ve Alkolün Sperm Sayısına Etkisi !

Sperm morfolojisini ve kalitesin etkileyen bir diğer faktörde sigaradır. Sigara kullanımının yanı sıra, sigara içilen kıraathene ve cafe ortamlarda bulunmak, pasif içici olmakta sperm üretimini negatif yönde etkiler. Ayrıca alkol kullanımıda sperm kalitesini etkileyen bir diğer faktördür. Araştırmalara göre haftada 60 cc üzeri alkol kullanımının sperm üretimini olumsuz yönde etkilediği araştırmacılar tarafından tesbit edilmiştir. Ayrıca steroidler, antidepresan ilaçları, sulfamid içeren bazı antibiyotikler, kanser tedavisinde kullanılan bazı kemoterapi ilaçlarıda sperm kalitesini, hareketliliğini ve üretimini  çok etkiler.

Çalışma Ortamının Sperm Sayısına Etkisi !

Sperm hücreleri çalışma ortamlarından etkilenebilir. Zirai tarım ilaçları ile yakın temas içinde bulunan kişilerde sperm kalitesi düşebilmektedir ve kısırlık problemi oluşabilir. Bahsettiğimiz kişilerin önlem amacıyla çalışırken, bir maske kullanmaları, bu maske ile ağızlarını kapatmaları, ilaçların solunum yoluyla alınarak kana geçip spermlere zararlı olmalarını engellemektedir. Bu tür kişiler genellikle çiftçilerden oluşmaktadır. Ayrıca görevi gereği radyasyona (X Işınına) maruz kalanlar, demir çelik döküm fabrikaları ve aşırı sıcak ortamlardan biri olan ekmek pide fırınlarında çalışanlar da dikkatli olmalıdır. Sıcak ortam sperm kalitesini bozmaktadır.

Aşırı Sıcak  Ortam Kısırlık Nedeni mi ?

Aşırı sıcaklar yada sıcak ortamlar her zaman sperm üretimini negatif yönde etkilemiştir. Kısırlık riski ile karşı karşıya olan erkeklere kesinlikle ve kesinlikle, sıcak su banyoları, hamamlar, kaplıcalar yada saunalar tavsiye edilmemektedir. Ayrıca dar ve slip şeklinde iç çamaşırları da aşırı sıcak oluşturduğu için testis damarlarının genişlemesi sebep olarak sperm kalitesini azaltabilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (CYBH ) Sperm Testini Etkiler Mi?

Sperm kalitesini etkileyen diğer bir önemli faktör de cinsel yolla bulaşan hastalıklardır (STD) . Erkek genital bölgesinde zarara yol açan bazı enfeksiyonlarda sperm ilerlemesini (kanalları tıkayarak veya sperm hareketliliğini azaltarak) olumsuz yönde etkilediği için kısırlığa neden olabilmektedir. Çok sık aralıkla ve aşırı cinsel boşalma da sperm saysını ve kalitesini etkilemektedir.

Ayrıntılı Bilgi İçin Lütfen Arayınız

0212 631 10 31 Şişli Sperm Testi Merkezimiz

0216 567 10 10 Kadıköy Sperm Testi Merkezimiz

Call Center : 444 7 522 (LAB)