Şişli Check Up Merkezi Check up Sorumlusu
Prof Dr. Abdullah Olgun
Biyokimya ve Klinik Biyokimya Uzmanı
CHECK UP AŞAMALARI

Check-Up esnasında yapılacak işlemler nelerdir?

Belirlediğiniz check up paketi ve testlere göre değişmekle beraber  genel olarak check up için aşağıdaki aşamalar uygulanır.

* Uygun check up paketi için merkezimize geldiğinizde başvuru ve kayıt açılması, kimlik bilgileri alınma aşamasından sonra check up danışmanımız sizi kan alama birimimize götürür.

*  Bu bölümde kan ve idrar , gaita tahlilleri ile kişinin biyokimyasal, mikrobiyolojik, metabolik, hormonal, hematolojik durumu belirlenir ve metabolizmanızın nasıl çalıştığı belirlenir.

* Radyolojik tetkiklerin başında röntgen ve ultrason, doppler incelemeleri gelir. Organların görüntülenmesi amacı ile işlemlere, tercihinize göre gerekli hallerde ilave ileri teknoloji gereği  emar ve tomografi testler de eklenilir.

*Misafirimize  arzusuna göre kahvaltı ve içecek ikramı yapılır.

*  Fonksiyon testlerinde ise kalp ve solunum sistemi, işitme sisteminin nasıl olduğu çalışırken ölçülür.

*Bütün işlemler bittikten sonra sonuçlarla birlikte profesör doktorumuzun check up değerlendirmesi ve tavsiye tedavi aşamasına geçilmesi için randevu verilerek merkezimizden ayrılır.


 Check-Up; sabah aç karna kan ve idrar,dışkı örnekleri verilerek,çeşitli görüntüleme, ekg,   akciğer filmi ,ultrasonlar v.s tetkikleri ile tamamlanan bir sağlık taraması şeklinde   yapılır.Yapılan  bütün tıbbi analizlerin raporları bir uzman doktor tarafından incelenir   değerlendirilir ve hastalık belirtileri varsa ilgili branş hekimine sevk edilir.

 Yaş ve cinsiyete göre belirlenen yıllık sağlık taramasıdır.Yetişkinlerde 20 yaşlarında başlanır   ve  her 1-2 yıl için ayrı uygulamalar yapılır.40 yaş sonrası her yıl yapılması daha önemlidir.

  Her Check-Up; içeriğinde araştırılan tetkikler sabit değildir.Temel tetkikler her yıl tekrar   edilirken, girilen yaş grubuna göre özel tetkikler de eklenir. Tekrarlar ise, sağlıklı kişilerde,   genellikle 1-3 yıl arasında yapılır.
 Hiç bir check-up içeriği kanser veya ani ölüm riskini riskini %100 belirlemez. Ancak %90-95 e   kadar tahmin edilebilir.Bu yüzden herşeyin normal olduğu söylenen kişilerde dahi, çok ender   de   olsa, ani ölüm veya kanser görülebilir. Bu rakamlar Check-Up;’a olan güveni   sarsmamalıdır.   Check-Up; içeriği ve yapılan tahliller ne kadar çok ise bu riski belirleme oranı   o  kadar yüksektir.


Bir Check-Up taraması %100 olarak şunları söyler:

 • Kilo ve beslenme sorunları,
 • Yüksek tansiyon,
 • Şeker,
 • Kolesterol,
 • Damar anevrizmaları,
 • Kansızlık hastalıkları,
 • Karaciğer hastalıkları,
 • İdrar yolları,
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar,
 • Osteoporoz(kemik erimesi),
 • Cilt kanserleri,
 • Tiroit hastalıkları,
 • Ailevi risk yükü,
 • Tümörlerin belirlenmesi,
 • Hormonal bozukluklar v.s

Bir Check-Up taraması %90 oranında şunları söyler:

 • Meme kanseri,
 • Kalın bağırsak kanseri,
 • Rahim ağzı kanseri olduğunu.
 • Prostat veya tiroit kanseri olmadığını.

Check-up sonrası kalp damar hastalıklarından kişinin önündeki 10 yıl içinde ölüm riski de tayin edilir. Ancak bu en yakın %5’e kadar indirilebilir ve kabul edilebilir bir sonuçtur. %100 tahmin mümkün değildir.
Check-up taraması sonrası yapılacak değişilikler ve önerilerle yukarıda sayılan hastalık risklerini en aza indirmek veya kesin olarak tedavi etmek mümkündür.
Check-up uygulamaları her zaman bir kötü haberin araştırıldığı ve söyleneceği bir durum olarak değil,tam tersine kişinin aslında ne kadar sağlıklı ve gelecek için olumlu haberlerinin olduğu bir test olarak görülmelidir.

İlgili Yazılar  

Check Up Kampanya

Check-Up Kampanyalarımız Sürekli Yenilenmektedir.Size En Uygun Paketimizi Öğrenmek İçin Lütfen İrtibata Geçiniz. 444 7 LAB 444 7 522

Check Up Yaptırmanın Önemi

Check Up Yaptırmanın Önemi

Düzenli olarak Check-Up yaptırmak hastalıkların erken teşhisinde ciddi önem taşımaktadır. Ayrıca düzenli Check-Up yaptırmak kaliteli yaşlanmayı da sağlamaktadır. Laboratuvarımız da...

Check Up Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Hiçbir rahatsızlığınız yada şikayetiniz yoksa dahi yılda en az birkez Check-up yaptırmak gereklidir. Yaş,Aileden geçebilecek olan hastalıklar,Çalışma temponuz,Çevre faktörleri,Özel hayatınızda...

Check Up ile Kanser Önlenir mi?

Check-Up diğer adı ile  “bireye özel sağlık taramasıdır”, varolabilecek hastalıkları henüz ilerlemeden tespit edebilmeyi, önlem almayı ve böylece kişinin sağlıklı kalmasını...

Check Up Fiyatları 2018

Neden Check Up Fiyatlarında İddaalıyız?  Bizim derdimiz para kazanmak falan değil ! Tabiki her alınan sağlık hizmetinin bir bedeli olması...

İstanbul Checkup Laboratuvarları

İstanbul Checkup Laboratuvarları Neden İstanbulun Tercihi? Profesör Doktor Muayenesi 165 Tetkik /Tahlil 12 Görüntüleme Karotis Vertebral Doppler Hipertansiyon Check Up...

Erken Teşhis Hayat Kurtarır

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR  İstanbul Checkup Merkezi olarak; “MEME Kanseri Bilinçlendirme Ayı Ekim Ayında” meme kanseri bilincinin arttırılması, erken tarama ve...