Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

CYBH Testi

Cybh Testi

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların ölçümünü yapmak için kullanılan testler cybh testi olarak adlandırılıyor. Cinsel yolla bulaşan hastalık cümlesinin kısaltmasıyla oluşturulan bu testler hem kadınlara hem de erkeklere yapılabiliyor. Sağlık açısından belirti olsa da olmasa da yapılması gereken cybh testi, erken teşhis için son derece önem arz eden bir test grubudur.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında Hepatit B, bakteriyel vajinoz, yumuşak yara enfeksiyonları, granülomu hastalıkları, mycoplazma hastalıkları, herpes hastalıkları, HIV virüsü, siğil virüsleri, protozoonlar, kasık bitleri, uyuz ve buna benzer birçok parazit hastalığı yer alıyor. Henüz adı bilinmeyen ve farklı semptomlar göstererek meydana gelen cinsel yolla bulaşan hastalıklar da mevcuttur. Bu hastalıkların erken teşhisi ve tedavisi için mutlaka test yaptırmak gerekir.

Cybh Testi Nedir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların teşhis ve tedavi edilebilmesi için yapılan test grubuna Cybh testi adı verilir. Bu test grubunda yapılan teşhis odaklı araştırmalarda ise yukarıda bahsedilen tüm hastalıkların bulgularına rastlanabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların birçok belirtisi olabileceği gibi hiçbir belirti göstermeden de sinsi bir şekilde vücutta ilerleme kaydedebilir.

Genel olarak cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri hemen hemen aynıdır. Bu belirtiler içerisinde işeme eylemini gerçekleştirirken meydana gelen yanma ve ağrılar, cinsel organda meydana gelen kanamalar, şişmeler, kızarıklıklar ve tahriş durumları, cinsel organdan hiç beklenmedik bir anda koyu renkli ya da şeffaf ama yoğun kıvamlı akıntıların gelmesi gibi birçok belirti söz konusu olabilir.

Cybh Testi Kan Testi

Cybh testi yapılırken alınan kan örnekleri her kişiye özeldir. Tamamen bu testin yapılması hedef alınarak alınan kan örnekleri laboratuvar ortamında kişiye özel şekilde büyük bir titizlikle inceleme altına alınır. Sık sık cinsel yolla bulaşan hastalıklara, semptomlarına ve hatta ilerleme kaydetmiş olan aşamalarına dahi rastlanabilir.

Bu durumda derhal Cybh testi fiyatı öğrenilmesi ve hemen yaptırılması gereken bir durum olarak ele alınmalıdır. Aksi takdirde, belirti olmadan ilerleyen hastalık daha farklı bulguları beraberinde getirerek çok daha farklı hastalıkların yaşanmasına da yol açabilir.

Cybh Testi Nerede Yapılır?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların teşhis ve tedavisi için yapılan testlerin uygun bir laboratuvar ortamında yapılması ve saklanması ön görülür. Tamamen alanında uzman laborantlar tarafından yapılan bu testler doktorla ve hasta ile paylaşılır. Rapor yalnızca doktor ve hasta ile paylaşılarak hasta haklarının da gereği yerine getirilir. Her kan testi ve her idrar testi gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların testleri de yine bu alana özel laboratuvarlarda gerçekleştirilir.

Cybh Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Cybh testi yaptırmak için özel bir zamana ihtiyaç yoktur. Ancak cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri bazen kendini göstermediği için, şüphelendiğiniz ilk anda en yakın sağlık kuruluşuna giderek bu testi yaptırmanız gerekiyor.

Cybh testi fiyatı da yaptıracağınız zamana ve prosedüre göre değişiklik gösterebilir. Eğer şüpheleriniz varsa, ya da birden fazla kişiyle cinsel ilişkiye girdiyseniz, korunmadan bir ilişki gerçekleştirdiyseniz, hamileyseniz ve cinsel yönden farklı durumlara da açıksanız ve sık sık denemeyi seviyorsanız, eşcinsel açıdan da bir ilişkiye girdiyseniz, mutlaka bu testi yaptırmanız gerekiyor.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (CYBH) Nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar birçok farklı şekilde meydana gelebilir. Yukarıda bahsedilen durumları yaşadığınızda ise çok daha ağır bir şekilde virüs kapabilirsiniz. Cybh testi yaptırdığınızda ise bu hastalıkların tümü meydana çıkar ve derhal tedavisine başlanır. En çok bilinen cinsel yolla bulaşan hastalıklar ise HIV combo, HBsAG, Hepatit B, Hepatit C, HSV Tip 2, Üreaplasma ve Mikroplazma, VDRL – TPHA hastalıkları olarak sıralanabilir.

CYBH’ın En Sık Belirtileri Nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların en sık belirtileri arasında ise idrar yollarında iltihaplanma ve işerken meydana gelen yanma ve ağrı hissi, cinsel bölgelerde meydana gelen kabarıklık, kızarıklık, döküntü ve yumurta gibi şişmeler, cinsel ilişki esnasında zevk alamama ve her iki kişide de yanma meydana gelmesi, kadınların adet günlerinde ara kanamalarının olması gibi belirtiler yer alır.

CYBH Zararları ve Kısa ve Uzun Süreçte İstenmeyen Sonuçları Nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalık belirtileri kendini göstermeye başladığı andan itibaren hem kısa vadeli olarak hem de uzun vadeli olarak cinsel istikrarsızlığa ve isteksizliğe de yol açar. Cyhb testi fiyatı kapsamında bu testi yaptırarak kendinizde ya da partnerinizde cinsel yolla bulaşan bir hastalık olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Bazı hastalıklar hiçbir şekilde belirti vermezken bazıları da çok ağır ve farklı hastalıkmış gibi belirtiler verebilir. Bu hastalıkların yayılma durumu da kendini hiç belli etmeden sinsi bir şekilde ilerleyebilir. Hastalığın belli olmasındaki tek çözüm cybh testi yaptırmaktır.

Cybh Testi Fiyatı

Cybh testi yaptırmak isteyen çiftler, evliler ya da sevgililer mutlaka önceden buna hazırlıklı olmalıdır. Belirti olsun ya da olmasın, düzenli olarak semptom olup olmadığına dair mutlaka test yaptırılması gereken bir durumdur. Cybh testi fiyatı ise yapılan teste ve yapıldığı hastanenin durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Yapılan testler ücretleri alındıktan sonra ya da alınmadan önce yine hastaneye ve doktora göre farklı şekillerde değişiklikler gösterebilir. Test yapıldıktan sonra mutlaka hastaya raporuyla birlikte sonuçları sunulur ve durumdan haberdar edilir.