Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Mycoplasma Genitolium PCR Testi ve Analizi

Mycoplasma Genitolium PCR Testi ve Analizi

Mycoplasma genitalium (genellikle Mgen olarak bilinen MG, insanlarda idrar ve genital yolların siliyer epitel hücrelerinde yaşayan cinsel yolla bulaşan, küçük ve patojen bir bakteridir. Mgen, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur, artan prevalansı dünya çapında çoklu antibiyotiklere karşı direnç, az zamana kadar antimikrobiyal savunmanın en güvenilir hattı olan azitromisin dahil. Etken ajan ilk olarak 1981’de  insanların meatal swablarından (ürogenital sistem) izole edildi ve sonunda 1983’te yeni bir Mycoplasma türü olarak tanımlandı. Erkeklerde ve kadınlarda önemli morbiditeye neden olabilir. Aynı zamanda, eşcinsel erkeklerde ve daha önce azitromisin antibiyotikleriyle tedavi edilenlerde daha yüksek oranda bulunan HIV bulaşması için tanınmış bir risk faktörüdür.

Spesifik olarak hem kadınlarda hem erkeklerde üretrit, ayrıca kadınlarda servisit ve pelvik inflamasyona neden olur. Klinik olarak Chlamydia trachomatis enfeksiyonuna benzer semptomlar gösterir ve bazı popülasyonlarda Chlamydia trachomatis ve Neisseria gonorrhoeae enfeksiyonlarına kıyasla daha yüksek insidans oranları göstermiştir.Komple genom dizisi 1995’te yayınlandı (büyüklük 0.58 Mbp, 475 gen ile). 2003’e kadar en küçük genom büyüklüğüne sahip (Mbp cinsinden) hücresel bir ünite olarak kabul edildi, bu yeni bir Archaea türü, yani Nanoarchaeum equitans (540 gen ile 0.49 Mbp) sıralandı. Bununla birlikte, Mgen hala bilinen (doğal olarak meydana gelen) kendi kendini kopyalayan organizmaların en küçük genomuna sahiptir ve bu nedenle minimal-genom araştırmasında tercih edilen organizmadır.

Hastalık Belirtileri
MG her zaman semptomlara neden olmaz, bu nedenle bunu bilmek mümkündür.

Erkeklerde belirtiler:
Penisinizden su akması
Çiş yaparken yanma, acı veya acı

Kadınlar için semptomlar:
Vajinanızdan deşarj
Seks sırasında ağrı
Seksten sonra kanama
Periyotlar arasında kanama
Pelvik bölgenizde göbek deliğinizin altındaki ağrı

Bu test için, çişinizden bir örnek vermek zorunda kalabilirsiniz. Doktorunuz ayrıca çişinizi vücudunuzdan taşıyan tüp olan vajina, serviks veya idrar yolundan bir örnek almak için bir bez kullanabilir.

Diğer Sağlık Sorunları MG Sebep Olabilir
MG bir takım komplikasyonlara neden olabilir:

Üretra’nızı tahriş, şişmiş ve kaşıntılı yapan, üretrit denilen bir problem. Erkekler ve kadınlar olabilir.
Bir kadının üreme organlarının enfeksiyonu pelvik enflamatuar hastalık (PID) olarak adlandırılır ve bu da hamile kalmayı zorlaştırabilir.
Servisit adı verilen iltihaplı bir serviks
Bilim adamları, bir MG enfeksiyonunun erkeklerin bir kadını hamile bırakmasını zorlaştırdığından emin değil.

Tedavi Hakkında

MG, tedavisi zor bir problem olabilir. Penisilin gibi yaygın antibiyotikler, bir mikropun hücre duvarlarına zarar vererek bakterileri öldürür. Fakat MG bakterilerinin hücre duvarları yoktur, bu nedenle bu ilaçlar çok iyi çalışmaz.

Doktorunuzun önereceği tedavi biçimine uymanızı tavsiye ederiz.

Mycoplasma Genitolium PCR Testi ve Analizi İstanbul Laboratuvarları’nda SGK’lılara indirimli olarak yapılmaktadır. Şişli ve Acıbadem şubelerimizde yaptırabilirsiniz. 4447522