Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Preimplantation Genetik Testi (PGD) Analiz ve Testi

Preimplantation Genetik Testi (PGD) Analiz ve Testi

Preimplantasyon genetik tanısı (PGD), implantasyondan önce embriyolardaki genetik kusurları tanımlamaya yardımcı olmak için kullanılan bir prosedürdür. Bu, belirli genetik hastalıkların veya rahatsızlıkların çocuğa geçmesini önlemeye yarar. PGD’de kullanılan embriyolar genellikle in vitro fertilizasyon sürecinde (IVF) oluşturulur.

PGD ​​nasıl yapılır?

Preimplantasyon genetik tanı, laboratuarda yumurta alımı ve döllenmeyi içeren normal in vitro fertilizasyon işlemi ile başlar. Önümüzdeki üç ila beş gün içinde embriyolar çoklu hücrelere bölünür.

Preimplantasyon genetik tanısı aşağıdaki adımları içerir:

İlk olarak, birkaç / birkaç hücre, yaklaşık 5 gün geliştirilen embriyolardan mikrocerrahi olarak çıkarılır. Bu hücre toplanmasından sonra, embriyolar güvenli bir şekilde dondurulur.
Hücrelerin DNA’sı daha sonra her bir embriyoda problemli bir genin kalıtımının olup olmadığını belirlemek için değerlendirilir. Bu işlem en az bir tam hafta sürer.
PGD, genetik problemleri olmayan embriyoları belirledikten sonra, embriyolar rahim içine yerleştirilir (genellikle bir IVF prosedürü ile) ve implantasyon için bekleme ve pozitif bir gebelik testi başlar.
Genetik problemleri olmayan herhangi bir ek embriyo daha sonra kullanım için dondurulmuş halde tutulurken, problemli gen (ler) ile embriyolar imha edilir. Bu test işlemi haftalar sürebilir.
Yumurta alma işleminden PGD’nin nihai sonuçlarına ulaşılması birkaç hafta sürebilir. Bunun hakkında düşünürseniz, bu işlem toplama, gübreleme, 3-5 günlük geliştirme, 1-2 haftalık test ve sonuçları doktorunuzla görüşmek üzere bir randevu almayı içerir. Ne beklediğinizi bilmeniz için IVF’yi PGD ile sürdürmeyi planlıyorsanız, bunu aklınızda tutmanız önemlidir!

PGD’ye aday olabilecek bireylerin listesi aşağıdadır:

Cinsiyete bağlı genetik hastalıkların taşıyıcıları
Tek gen hastalıklarının taşıyıcıları
Kromozomal bozukluğu olanlar
35 yaş ve üstü kadınlar
Tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadınlar
Birden fazla başarısızlık doğurganlık tedavisi olan kadınlar
PGD, cinsiyet seçimi amacıyla da kullanılmıştır. Ancak, embriyoların yalnızca cinsiyete dayalı düşüncelere dayandırılması, birçok insan için etik bir endişe kaynağıdır.

Preimplantation Genetik Testi (PGD) Analiz ve Testi İstanbul Laboratuvarları’nda SGK’lılara indirimli olarak yapılmaktadır. Şişli ve Acıbadem şubelerimizde yaptırabilirsiniz. 4447522