Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

SMA ASMA KAN TESTİ

SMA Testi (ASMA)

Diğer Adı: SMA , Anti-Düz Kas Antikoru , ASMA ,F-Aktin Antikoru , ACTA
Resmi adı: Düz Kas Antikoru

Niçin Kullanılır?

Otoimmun Hepatit tanısının konmasına yardımcı olmak ve bu hastalığı karaciğer hastalığı veya hasarının diğer nedenlerinden ayırt etmek için Anti Nükleer Antikor ile (ANA) birlikte birincil olarak düz kas antikoru ( SMA ) testi de yapılabilir. Otoimmun Hepatit tanısını koymak ve diğer karaciğer hastalığı veya hasarı yapan etkenlerden ayırd etmek için karaciğer , böbrek mikrozomal antikorları Tip 1 ( LKM1 ), Anti Mitokondriyal Antikor ( AMA ) testleri de istenebilir. Bazen SMA testi yerine Otoimmun Hepatitin başlangıç tarama testi olarak Anti-Aktin testi de istenebilir. Sonuç pozitif ise teyid etmek için  SMA testi yapılabilir. Anti-Aktin Testi göreceli olarak yeni bir test olup bazı vakalarda SMA testinin yerini almaktadır. Anti-Aktin testinin klinik yararlılığı henüz kesin olarak belirlenmemiştir.

Ne Zaman İstenir?

Hastada Otoimmun Hepatit olduğundan kuşkulanılıyorsa, bununla beraber  ANA testi de ister. Hasta bitkinlik ve sarılık gibi belirtilerle birlikte Aspartat Amino Transferaz (AST) veya Bilirubin testleri gibi rutin karaciğer testlerinde anormal derecede yüksek sonuçlara rastlarsa genellikle ANA ve SMA testi de ister.Karaciğer hasarının nedenlerine tanı koymak veya dışlamak için SMA ve  ANA testleri istenmektedir. Bu nedenler viral hepatit gibi viral enfeksiyonları, alkol  kullanımı, toksinler, kalıtsal hastalıklar, metabolizma bozuklukları ve sirozu kapsayabilir.

Test Sonucu Ne Anlama Gelir?

Kanda ciddi miktarlarda SMA ve ANA değeri yüksekse en olası neden Otoimmün Hepatittir. Her ikisi de pozitif ise Sistemik Lupus Eritematozus ve diğer Otoimmün Hastalıklar dışlanır ,çünkü Lupusta  ANA pozitif iken SMA pozitif olmaz.
Klinik Otoimmün Hepatit belirtileri olan hastalarda önemli miktarlarda F-Aktin antikorları saptanmış ise  hastada bu hastalığın var olma ihtimali mevcuttur. Olguların çoğunda Anti-Aktin saptanmışsa birlikte SMA ‘da bulunacaktır. Aktin hücre çatısı proteinlerinin yalnızca biri olduğu için Anti-Aktin test sonucu negatif çıksa bile o kişinin düz kas antikorlarına sahip olması mümkündür.

SMA testi negatif ise semptomlar otoimmun hepatit dışındaki nedenlere bağlı olabilmektedir. Ancak otoimmun hepatitli hastaların % 20’ye varan bölümünde SMA, ANA veya LKM1 antikorları belirlenemeyecektir.

SMA, F-Aktin Antikorları ve ANA’ nın varlığı otoimmün hepatiti kuvvetle düşündürmesine rağmen kesin tanı konamaz. Her ikisi önemli konsantrasyonlarda ve klinik hepatitten kuşkulanıyorsa, karaciğer hasarı ve karakteristik bulguları araştırmak için bir karaciğer biyopsisi yapılabilir.

Fiyat Bilgisi: Bu testler için lütfen fiyat sorunuz  444 7 522

Sık Sorulan Sorular

1.  Düz kas antikoru SMA zamanla kaybolur mu?
Enfeksiyöz Mononükleoz gibi geçici bir hastalığa bağlıysa, hastalık iyileştikten sonra ölçülebilir düzeylerin altına düşebilir. Otoimmün hepatit nedeniyle SMA oluşmuşsa düzeyleri zamanla değişebilmesine rağmen hastanın yaşamı boyunca varlığını sürdürecektir.

2.  Hepatitin birden fazla nedeni olabilir mi?
Olabilir. Örneğin otoimmün hepatit, hepatit C gibi bir viral hepatite eşlik edebilir, alkol kötüye kullanımının neden olduğu karaciğer hasarıyla alevlenebilir. Hepatit etkene bağımlı olarak tedavi edildiğinden doktorunuzun hastalığınızın altta yatan nedenini (nedenlerini) anlamış olması çok önemlidir.

3.  Otoimmün hepatit ne hızla ilerler?
Otoimmün hepatitin seyri ve şiddet derecesini tahmin etmek güçtür. Akut veya kronik olabilir. Birçok hastada yıllar boyu hiçbir (veya çok az) belirti olmayacak, rutin karaciğer test sonuçları normal çıkmadığında tanı konacaktır. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışınız.

Kaynak : KLN.BİYOKİMYA UZM.DER.