Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Fekal Kalprotektin Testi ve Analizi

Fekal Kalprotektin Testi ve Analizi

Kalprotektin, bir nötrofil adı verilen bir beyaz kan hücresi tipi tarafından salınan bir proteindir. Gastrointestinal sistemde (GI) inflamasyon olduğunda, nötrofiller bölgeye doğru hareket eder ve kalprotektin açığa çıkarır, bu da dışkıda daha yüksek bir seviyeye neden olur. Bu test dışkıdaki kalprotektin düzeyini bağırsaklardaki iltihabı tespit etmek için yapılır.

Doktorunuz, bir kişinin kalıcı su veya kanlı ishalin nedenini araştırmak için bir kalprotektin testi isteyebilir. Test, bakteriyel bir enfeksiyonu saptamak için bir dışkı kültürü, ova ve parazitler için bir test (O & P), bir dışkı beyaz kan hücresi testi ve / veya bir fekal gizli kan testi (FOBT) gibi diğer dışkı testleri ile birlikte isteyebilir. Doktorunuz inflamasyondan şüphelenirse, C-reaktif protein (CRP) veya CRP mevcut değilse eritrosit sedimentasyon hızı (ESR) gibi vücuttaki inflamasyonu tespit eden bir kan testi de istyebilir. Test, bir kişinin semptomlarına neyin neden olduğunu belirlemeye ve benzer semptomları olan durumları dışlamak için yapılır. Bu, şüpheli nedenlere bağlı olarak ek kan ve dışkı testinin isteyebileceği anlamına gelir.

IBD’den şüphelenildiğinde endoskopinin endike olup olmadığını belirlemek için bir kalprotectin testi istenebilir. IBD teşhisi genellikle bağırsakları incelemek için endoskopi (kolonoskopi veya sigmoidoskopi) yapılması ve enflamasyon ve doku yapılarındaki değişikliklerin değerlendirilmesi için küçük bir doku örneği (biyopsi) alınarak doğrulanır. Bu test invazivdir ve inflamasyon mevcut değilse gerekli olma olasılığı daha azdır.

Bir kalprotektin testi, IBD’si olan bir kişinin, hem hastalık aktivitesini saptamak hem de şiddetinin değerlendirilmesine yardımcı olmak için, alevlenmeyi gösteren semptomlara sahip olması halinde istenebilir. Örneğin, bir kişi orta derecede kalprotektin yükselmişse test, birkaç hafta sonra orta derecede yükselmiş mi, azalmış mı yoksa normale mi döndüğünü görmek için tekrar edilebilir.

Fekal Kalprotektin Testi ve Analizi İstanbul Laboratuvarları’nda SGK’lılara indirimli olarak yapılmaktadır. Şişli ve Acıbadem şubelerimizde yaptırabilirsiniz. 4447522