Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Candida Kan Testi ve Analizi

Candida kan testi, Candida lab testi ve Candida IgG testi olarak da bilinen Candida testi, Candida IgG antikoru kan düzeyini ölçer.

Candida çoğu insanda gastrointestinal sistem, deri ve pelvik bölgede yaşayan bir mantardır. Az miktarda Candida albicans herkesin içinde ve üzerinde bulunurken, stres, antibiyotik kullanımı ve zayıflamış bir bağışıklık sistemi Candida aşırı büyümesine neden olabilir. Candida aşırı büyümesine bağlı semptomlar genellikle bağışıklık sisteminin aşırı uyarılmasından kaynaklanır ve vücutta çeşitli olası semptomlara neden olur.

Candida IgG (immünoglobulin G) antikorlarının varlığı, Candida albicans’a önceden maruz kalmayı önerir. Candida IgG antikorları, vücudu Candida enfeksiyonlarına karşı korumak için bağışıklık sistemi tarafından üretilen özel proteinlerdir. IgG antikorlarının varlığı tipik olarak önceden bir Candida enfeksiyonu önerir fakat aynı zamanda semptomları olan bir hastada aktif bir enfeksiyon anlamına da gelebilir. Bazı insanlar için, Candida antikor paneli aracılığıyla daha geniş bir antikor türü yelpazesi almak, önceki veya şimdiki Candida maruziyetini değerlendirmenin daha kapsamlı bir yoludur. Candida enfeksiyonunun kanıtı yerine kandaki Candida’nın gerçek kanıtlarını araştırmak için Candida antijen testi yapılmaya değer.

Laboratuarlarda Candida testi yaptırmanız çok kolay. Kanınızı aldıktan sonra, kanınız standart laboratuar ekipmanı kullanılarak analiz edilecektir. Candida test sonuçlarınızda, Candida IgG antikor seviyeniz sonuç sütununda görünecektir ve laboratuvar tarafından sağlanan referans aralığı, Candida IgG antikorunun kanınızda tespit edilip edilmediğini veya değerlendirilmediğini yorumlamanıza yardımcı olacaktır.

Candida Kan Testi ve Analizi İstanbul Laboratuvarları’nda SGK’lılara indirimli olarak yapılmaktadır. Şişli ve Acıbadem şubelerimizde yaptırabilirsiniz. 4447522