Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Ağır Metal Testi ve Analizi

Ağır Metal Testi ve Analizi Nedir?

Ağır metal kan testi, kandaki potansiyel olarak zararlı metallerin seviyelerini ölçen bir laboratuvar testidir. Test edilen en yaygın metaller kurşun, cıva, arsenik ve kadmiyumdur. Daha az yaygın olarak test edilen metaller arasında bakır, çinko, alüminyum ve talyum bulunur. Ağır metaller çevrede, belirli gıdalarda, ilaçlarda ve hatta suda bulunurlar.

Ağır metaller sisteminizde farklı şekillerde olabilir. Onları soluyabilir, yiyebilir ya da cildinizden emebilirsin. Çok fazla metal vücudunuza girerse, ağır metal zehirlenmesine neden olabilir. Ağır metal zehirlenmesi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunlar organ hasarı, davranışsal değişiklikler ve düşünme ve hafıza ile ilgili zorlukları içerir. Spesifik semptomlar ve sizi nasıl etkileyeceği, metalin türüne ve sisteminizde ne kadar olduğuna bağlıdır.

Diğer isimler: ağır metal paneli, toksik metaller, ağır metal toksisite testi

Ne için kullanılır?
Ağır metal testi, belli metallere maruz kaldığınızı ve sisteminizde ne kadar metal bulunduğunu öğrenmek için kullanılır.

Neden ağır metal kan testine ihtiyacım var?
Ağır metal zehirlenmesi belirtileriniz varsa, sağlık uzmanınız ağır metal kan testi isteyebilir. Belirtiler metalin türüne ve ne kadar maruz kaldığına bağlıdır.

Semptomlarınız şunları içerebilir:

Mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı
İshal
El ve ayaklarda karıncalanma
Nefes darlığı
Titreme
zayıflık

6 yaşın altındaki bazı çocukların kurşun için zehirlenme riski daha yüksek olduğu için kurşun için test edilmesi gerekebilir. Kurşun zehirlenmesi çok ciddi bir ağır metal zehirlenmesi türüdür. Çocuklar için özellikle tehlikelidir çünkü beyinleri hala gelişmektedir, bu yüzden kurşun zehirlenmesinden beyin hasarına karşı daha savunmasızdırlar. Geçmişte boya ve diğer ev ürünlerinde kurşun sıklıkla kullanıldı. Bugün bazı ürünlerde hala kullanılmaktadır.

Küçük çocuklar kurşuna temas eden yüzeylere dokunarak, daha sonra ellerini ağızlarına koyarak, kurşunla karşılaşırlar. Eski evlerde yaşayan ve / veya daha kötü koşullarda yaşayan çocuklar, daha fazla risk altında olabilir çünkü çevreleri genellikle daha fazla kurşun içerir. Düşük kurşun seviyeleri bile kalıcı beyin hasarına ve davranış bozukluklarına neden olabilir. Çocuğunuzun çocuk doktoru çocuğunuz için yaşam ortamınıza ve çocuğunuzun semptomlarına bağlı olarak kurşun testi önerebilir.

Ağır metal kan testi sırasında ne olur?

Bir sağlık uzmanı küçük bir iğne kullanarak kolunuzdaki bir damardan kan örneği alır. İğne yerleştirildikten sonra, bir test tüpüne veya şişeye az miktarda kan alınacaktır. İğnenin içeri girip çıktığı zaman biraz acı hissedebilirsiniz. Bu genellikle beş dakikadan az sürer.

Test için hazırlanacak bir şey yapmam gerekecek mi?

Bazı balık ve kabuklu deniz hayvanlarında yüksek düzeyde cıva bulunur, bu nedenle test edilmeden önce 48 saat deniz ürünleri yememelisiniz. Test için herhangi bir risk var mı? Kan testi yaptırmanın çok az riski vardır. İğnenin konulduğu noktada hafif bir ağrı veya morarma yaşayabilirsiniz, ancak çoğu semptom çabucak gider.

Sonuçlar ne anlama geliyor?

Ağır metal kan testiniz yüksek bir metal seviyesi gösteriyorsa, o metale maruz kalmaktan tamamen kaçınmanız gerekecektir. Bu, kanınızdaki yeterli meta azalmazsa, sağlık uzmanınız şelasyon tedavisini önerebilir. Şelasyon tedavisi, bir ilacı aldığınız veya vücudunuzdaki fazla metalleri çıkarmak için çalışan bir enjeksiyon aldığınız bir tedavidir. Ağır metal düzeyleriniz düşükse, ancak hala maruz kalma belirtileriniz varsa, sağlık uzmanınız muhtemelen daha fazla test isteyecektir. Bazı ağır metaller çok uzun kan akışında kalmaz. Bu metaller idrarda, saçta veya diğer vücut dokularında daha uzun kalabilir. Bu nedenle, bir idrar testi yaptırmanız veya analiz için saçınızın, tırnağınızın veya başka bir dokunun bir örneğini getirmeniz gerekebilir.

Ağır Metaller Testi ve Analizi İstanbul Laboratuvarları’nda SGK’lılara indirimli olarak yapılmaktadır. Şişli ve Acıbadem şubelerimizde yaptırabilirsiniz. 4447522