Gıda İntolerans Nedir? 

Gıda alerjilerisi bağışıklık sistemini tetiklerken, gıda intoleransı yapmaz. Bazı insanlar bağışıklık sistemi tepki göstermemiş olsa da bazı yiyecekleri yedikten sonra sindirim sorunları yaşamaktadır – histamin cevabı yoktur.

Gıda intoleransı ile en çok ilişkili olan gıdalar arasında süt ürünleri, glüten içeren tahıllar ve fasulye ve lahana gibi bağırsak gazı birikmesine neden olan gıdalar bulunur.

Gıda intoleransı hakkında hızlı gerçeklerİşte gıda intoleransı hakkında bazı önemli noktalar. Daha fazla detay ve destekleyici bilgi ana makaledir.

 • Gıda intoleransı belirtileri alerjilerin belirtilerinden daha uzun sürmesi eğilimindedir.
 • Semptomlar çeşitlidir ve şunları içerebilir: migren , öksürük ve karın ağrısı
 • Bazı gıda intoleransı belirli bir enzimin eksikliğinden kaynaklanır

Belirtiler

[Ekmek arasında glutensiz işaret]

Gluten, gıda intoleransının en yaygın nedenlerinden biridir.

Hastada gıda intoleransı veya alerjisi olup olmadığını belirlemek zor olabilir çünkü belirtiler ve semptomlar sıklıkla üst üste gelir.

Prof.Dr. Ahmet GÜREL , İstanbul Laboratuvarları Biyokimya Bölüm Şefi, bir alerji olduğunda, küçük miktarlarda bile, yer fıstığı gibi, semptomlara neden olur. Oysa, gıda intoleransı olduğunda küçük miktarlarda genellikle hiçbir etkisi olmaz.

Gıda alerjilerine kıyasla, gıda intoleransının belirtileri genellikle daha uzun sürebilir.

Başlangıç ​​genellikle, rahatsız edici yiyecek veya bileşiğin alınmasından birkaç saat sonra ortaya çıkar ve birkaç saat veya gün boyunca devam edebilir. Bazı durumlarda, semptomların gelmesi 48 saat sürebilir.

Bazı insanlar çeşitli yiyecek gruplarına karşı toleranssızdır ve doktorların kronik bir hastalık veya gıda intoleransı olup olmadığını belirlemelerini zorlaştırır. Hangi yiyeceklerin suçlu olduğunu belirlemek uzun zaman alabilir.

Avustralya NSW Gıda Kurumu’na göre ,  besin intoleransları için  en yaygın belirtiler şunlardır:

 • Şişkinlik
 • Migren
 • Baş ağrısı
 • Öksürük
 • Burun akması
 • Hava altında hissetmek
 • Karın ağrısı
 • Irritable bağırsak sendromu
 • Kurdeşen

  Gıda İntoleransı Nedenleri 

  Yiyecek tahammülsüzlüğünün birçok nedeni olabilir ve bunların her birine bir bakalım.

  1) Bir enzimin yokluğu

  Enzimler tam olarak yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Bu enzimlerin bir kısmı eksikse veya yetersizse, uygun sindirim zarar görebilir.

  Laktoz intoleransı olan kişiler, süt şekerini (laktozu) daha küçük moleküllere ayıran ve bağırsaktan emilebilen daha küçük bir enzim olan yeterli laktaza sahip değildir. Laktoz sindirim sisteminde kalırsa, spazm, mide ağrısı, şişkinlik, ishal ve gaza neden olabilir .

  Süt proteinine karşı alerjisi olan kişiler, laktoz intoleransı olanlara benzer semptomlara sahiptir; Bu nedenle laktoz intoleransı olan bireyler sıklıkla alerjik olarak yanlış teşhis edilir.

  Tacoma, WA’daki Mary Bridge Çocuk Hastanesi ve Sağlık Merkezi’nden araştırmacılar, tekrarlayan veya fonksiyonel karın ağrısı olan çocuklarda fruktoz intoleransının yaygın olduğunu bulmuşlardır .

  Neredeyse tüm gıdalar uygun sindirim için bir enzim gerektirir. Göre İngiliz Alerji Vakfı , enzim eksiklikleri gıda intoleransı ortak bir nedenidir.

  2) Gıda intoleransının kimyasal sebepleri

  Yiyecek ve içeceklerde bulunan bazı kimyasallar, bazı peynirlerde aminler ve kahve , çay ve çikolatada kafein dahil olmak üzere hoşgörüsüzlüğe neden olabilir . Bazı insanlar bu kimyasallara diğerlerinden daha duyarlıdır.

  3) Gıda zehirlenmesi – toksinler

  Bazı gıdalar, insanlar üzerinde toksik etkisi olan, ishale, mide bulantısına ve kusmaya neden olan doğal olarak meydana gelen kimyasallara sahiptir.

  Az pişmiş fasulyeler, aşırı tatsız sindirim problemlerine neden olabilecek aflatoksinlere sahiptir. Tamamen pişmiş fasulye, toksin yok. Dolayısıyla, insanlar neden bir öğünden sonra ve başka bir şeyden sonra fasulyeye tepki verdiklerini merak edebilirler.

  4) Bazı gıdalarda doğal histamin oluşumu

  Düzgün depolanmayan balıklar gibi bazı yiyecekler, “çürümeler” gibi bir histamin birikimine sahip olabilirler. Bazı insanlar bu doğal olarak meydana gelen histaminlere özellikle duyarlıdır ve deri döküntüleri, abdominal kramplar, ishal, kusma ve mide bulantısı geliştirir.

  Sıklıkla, semptomlar anafilaksi (güçlü bir alerjik reaksiyon) ile benzerdir .

  5) Salisilatlar birçok gıdada bulunurlar.

  Salisilat duyarlılığı, salisilat duyarlılığı olarak da bilinir, biri normal miktarda sindirilmiş salisilatla reaksiyona girdiğinde ortaya çıkar.

  Salisilatlar, bitkilerde zararlı bakterilere, mantarlara, böceklere ve hastalıklara karşı bir savunma mekanizması olarak doğal olarak bulunan salisilik asit türevleridir.

  Kimyasallar birçok gıdada bulunur ve çoğu insan herhangi bir yan etkisi olmaksızın salisilat içeren gıdaları tüketebilir. Bununla birlikte, bazı insanlar büyük miktarlarda yedikten sonra semptomları çeker. Salisilat intoleransı olmayan bireyler, yüksek seviyeler içeren yiyeceklerden kaçınmalıdır.

  Salisilatlar, meyve ve sebzelerin, baharatların, bitkilerin, çayın ve aroma katkı maddelerinin çoğunluğu dahil olmak üzere, çoğu bitki kaynaklı gıdalarda bulunur. Nane aroması, domates sosu, çilek ve narenciye meyveleri özellikle yüksek seviyelerdedir.

  Aroma katkı maddeleri içeren işlenmiş gıdalar, genellikle salisilatlarda da yüksektir.

  Türleri

  Bazı yaygın gıda intoleransı türleri şunlardır:

  • laktoz
  • buğday
  • glüten
  • kafein
  • mantar, turşu ve kuru gıdada bulunan histamin
  • yapay tatlandırıcı, renklendirici veya diğer tatlandırıcılar gibi katkı maddeleri

  Bazı insanlar ekmek yedikten sonra bir reaksiyon yaşarlar, ancak bu mutlaka gluten intoleransını göstermez . Bir gluten intoleransına sahip olduklarından şüphelenen bir kişi, gluteni vermeden önce bir doktor görmeli, çünkü tahıllar çeşitli besinler için önemli bir kaynak olabilir.

  Gıda Katkı Maddeleri ve İntolerans

  [İşlenmiş köfte]

  İşlenmiş et, bazı insanların besin intoleranslarının kaynağı olan nitratları içerebilir.

  Gıda katkı maddesi tahammülsüzlüğü, son otuz yılda sürekli artan bir problem olmuştur çünkü artık tükettiğimiz gıdalar daha fazla gıda katkı maddeleri içermektedir.

  Yine de, gıda katkı maddelerine karşı intolerans (hoşgörüsüzlük), insanların yüzde 1’inden fazlasını etkilediği tahmin edilmemektedir.

  Katkı maddeleri, lezzetleri arttırmak, gıdaların daha çekici görünmesini sağlamak ve raf ömrünü uzatmak için kullanılır. Gıda katkı maddelerine örnekler:

  • Antioksidanlar
  • Suni renklendiriciler
  • Yapay tatlandırıcılar
  • Emülgatörler
  • Lezzet arttırıcılar
  • Koruyucular
  • Tatlandırıcılar

  Gıda endüstrisinde kullanılan binlerce katkı maddesinden göreceli olarak küçük bir sayının problem yarattığı düşünülmektedir. Aşağıdaki gıda katkı maddelerinin insanlarda advers reaksiyonlara neden olduğu bilinmektedir:

  • Nitratlar – kaşıntı ve deri döküntülerine neden olduğu bilinmektedir. İşlenmiş etler genellikle nitrat ve nitritlerde yüksektir.
  • MSG (monosodyum glutamat) – bir lezzet arttırıcı olarak kullanılır. Baş ağrılarına sebep olduğu bilinmektedir.
  • Sülfitler – gıda koruyucu veya güçlendirici olarak kullanılır. Yaygın olarak şaraplarda kullanılır. Birleşik Devletler ve Avrupa Birliği’nde, sırasıyla 1987 ve 2005 yıllarında şişelenmiş şaraplar, milyonda 10’dan fazla parçada sülfit bulundukları takdirde etiketlerini belirtmelidir. Bir Alman çalışması , insanların yaklaşık yüzde 7’sinin şarap tahammülsüzlüğüne sahip olduğunu bulmuştur.
  • Bazı renkler – özellikle carmine (kırmızı) ve annatto (sarı).

  Teşhis

  Bir kişinin gıda intoleransı veya alerjisi olup olmadığını belirlemek kolay değildir çünkü belirtiler ve semptomlar sıklıkla üst üste gelir. Semptomlardaki bazı modeller, doktorun ikisi arasında ayrım yapmasına yardımcı olabilir. Vakaların büyük çoğunluğunda, gıda intoleransı semptomları, gıda alerjilerinden daha uzun sürebilir.

  Hastalara bir günlük tutmaları ve hangi yiyeceklerin yenildiğini, belirtilerin nasıl olduğunu ve ortaya çıktıklarını yazmaları önerilir. Günlüğündeki veriler bir diyetisyen veya doktorun hangi gıdaların olumsuz reaksiyonlara neden olduğunu ve hangi adımların atılacağını tanımlamasına yardımcı olabilir.

  [Deri alerjisi testi]

  Cilt delerek yapılan allerji testleri yüzde 100 güvenilir değildir.

  Laktoz intoleransı ve çölyak hastalığı dışında , gıda intoleransını tanımlamak için doğru, güvenilir ve doğrulanmış bir test yoktur. En iyi tanı aracı, bir eliminasyon veya diyagnostik diyet olarak da bilinen bir dışlama diyetidir.

  Düzenli olarak tüketilen yiyeceklere karşı toleranssızlık, yan etkilere neden olabilir. Bu meydana geldiğinde, hangi yiyeceklerin sorumlu olduğunu tespit etmek zordur. Kronik bir durumun veya hastalığın hatalı teşhis edilmesi riski daha yüksektir.

  Dışlama diyetleri, suçlu gıdaları ayırmada son derece faydalıdır.

  Tipik bir dışlama diyetinde, şüpheli yiyecekler genellikle 2 hafta ile 2 ay arasında belirli bir süre boyunca diyetten çıkarılır. Bu dönemde olumsuz reaksiyonlar çözülürse, suçlunun bulunması daha olası hale gelir. Bu daha sonra tekrar ortaya çıkar ve belirtiler geri dönerse onaylanabilir.

  Doktor, bir gıda alerjisini engellemek için cilt testi ve / veya kan testi önerebilir:

  • Deri prick testi – bu, hastanın belirli bir yiyeceğe tepkisini belirler. Şüpheli gıdaların küçük bir miktarı hastanın sırtına veya ön koluna yerleştirilir. Cildin bir kısmının deri yüzeyinin altına nüfuz etmesine izin veren bir iğne ile cilt delinir. Alerjik insanlar, kızarıklık veya  kabarma ile reaksiyona girerler. Bununla birlikte, cilt delme testleri yüzde 100 güvenilir değildir.
  • Kan testi – Bu IgE (İmmünoglobulin E) antikorlarının seviyelerini ölçer. Bu testler de yüzde 100 güvenilir değildir. IgE antikorlarının varlığı, normal insan yanıtının bir parçası olabilir ve  bir çalışmaya göre, bir ters reaksiyondan ziyade tolerans gösterir .
  • Gıda İntolerans Testi – En güvenilir belirleme yöntemidir ve 2-3 kan damlası yüzlerce gıdaya karşı intolerans belirlemeye yeterlidir.

  Gıda intoleransı için en iyi güncel tedavi, ya belirli yiyeceklerden kaçınmak ya da daha az sıklıkta ve daha az miktarlarda tüketmek ve sindirime yardımcı olabilecek takviyeleri almaktır.

  Gelişme İyileşme Duzelme İlerleme

  Bazı insanlar, belli bir süreliğine belirli bir gıdadan uzak durduklarında, tekrar yedikleri zaman tepki göstermezler – bu hoşgörü olarak bilinir. Toleransın sürdürülmesi genellikle kaçının ne kadar sürdüğünü ve tekrar ne zaman yeniden üretildiğini bilme meselesidir.

  Her bir kişi farklı tepki gösterdiği için, bunu belirlemenin tek yolu deneme-yanılmadır.

  Gıda İntolerans Testi Neden Yapılır?Gıda İntolerans Testi laboratuvarımızda uygun fiyalara çalışılmaktadır. Lütfen bizden fiyat alınız.
4447522