Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Helicobacter Pylori Gaita Testi

Helicobacter Pylori Gaita Testi

Helicobacter pylori, peptik ülser hastalığının başlıca nedeni olduğu bilinen bir bakteri türüdür. H. pylori testi, bakterilerin neden olduğu gastrointestinal (GI) bir enfeksiyonu tespit eder.

H. pylori özellikle gelişmekte olan ülkelerde çok yaygındır. Bakteriler, dünya nüfusunun% 50’si kadar olan mide ve bağırsaklarda (kolonize) bulunurlar. Etkilenenlerin çoğunun hiçbir zaman hiçbir belirtisi olmayacaktır, ancak H. pylori’nin varlığı ülser (peptik ülser hastalığı), kronik gastrit ve mide (mide) kanseri gelişme riskini artırır. Bakteriler, midenin mukus üretme kabiliyetini azaltır ve mideyi asit hasarı ve peptik ülsere eğilimlidir.

Yapılabilecek birkaç farklı H. pylori testi vardır.

Dışkı antijen testi – dışkı örneğindeki H. pylori saptanması
Üre nefes testi – bir solüsyon içtikten sonra nefeste etiketli karbon dioksit tespiti

Belirtileri Nelerdir?

H. pylori enfeksiyonu olan kişilerin çoğunda hiçbir belirti veya semptom görülmez. Bunun neden olduğu net değil, ama bazı insanlar H. pylori’nin zararlı etkilerine karşı daha dirençli olabilirler.

H. pylori enfeksiyonu ile belirti ve semptomlar ortaya çıktığında şunları içerebilir:

Karnınızdaki ağrılar veya yanıklar
Karnınız boşken daha kötü olan karın ağrısı
Mide bulantısı
İştah kaybı
Sık sık geğirme
Şişkinlik
İstenmeyen kilo kaybı

Endişe verici herhangi bir belirti ve semptom varsa, doktorunuzla randevu alın.

Şiddetli veya kalıcı karın ağrısı
Yutma güçlüğü
Kanlı veya siyah katran dışkı
Kahve telvesi gibi görünen kanlı veya siyah kusmuk.

Kan testi H. pylori’ye karşı antikorları aramak için kullanılacak olan kan örnekleri vermeniz gerekebilir. Bir kan testi için, bir sağlık görevlisi kolunuzdan veya elinizden küçük miktarda kan alır. Kan analiz için bir laboratuara gönderilecektir. Bu sadece H. pylori için daha önce hiç tedavi edilmediyse yararlıdır.

Dışkı antijen testi olarak adlandırılan bir laboratuvar testi, dışkınızda H. pylori enfeksiyonu ile ilişkili yabancı proteinleri (antijenler) arar. Nefes testinde olduğu gibi, PPI’ler ve bizmut subsalisilat bu testin sonuçlarını etkileyebilir, bu nedenle doktorunuz testten iki hafta önce onları almayı kesmenizi isteyecektir.

Helicobacter Pylori Gaita Testi İstanbul Laboratuvarları’nda SGK’lılara indirimli olarak yapılmaktadır. Şişli ve Acıbadem şubelerimizde yaptırabilirsiniz. 4447522