Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

İnhibin A ve B Testi

BİR BAKIŞTA İNHİBİN A B Testi

Diğer İsim ve Tanımları
Total  İnhibin ; İnhibin A ve İnhibin B (iki form)

NOT: Anti-Müllerian hormonu (AMH) yerine granülosa hücresi tümörleri için bir tümör belirleyici olarak kullanılmalıdır.

İnhibin A ve B Neden Test Edilmelidir?
Erkeklerde ve kadınlarda üreme ile ilgili bir hormon olan inhibin seviyelerini test etmek için bu test çalışılmalıdır .
Kadınlarda, esas olarak yumurtalıklar ve hamilelikte, aynı zamanda plasenta tarafından üretilir. Erkeklerde ise testisler tarafından üretilir

Ne Zaman Test Edilmelidir?
İnhibin B, bir kadının yumurtalıklarının ne kadar iyi çalıştığını test etmek için kullanılır ve gelişmekte olan bebeğin gelişimini ve durumunu kontrol etmek için yapılan anomali testi olan (down sendromu v.s) dörtlü testin bir parçası olarak yapılmaktadır. İnhibin B Gebelikte İnhibin A’nın kullanılmasını engeller. Total İnhibin, İnhibin A  ve / veya inhibin B için yumurtalık tümörlerini izlemek amacı ile kullanılabilir. İnhibin B, bebeklerin cinsiyet organlarını etkileyen koşulların nedenini (belirsiz genital anomaliler) değerlendirmek için kullanılır. Daha az yaygın olarak, erkeklerde doğurganlık testi olarak kullanılır

İnhibin İçin Hangi Numune Gereklidir?

Koldaki bir damardan alınan kan örneğinden ayrılan serum veya plazma örneği
Test Hazırlığı Gerekli Mi? Hayır

NELER TEST EDİLİYOR?
İnhibin testleri, total inhibin – inhibin A ve inhibin B formunun ayrı testlerini ve her iki formu birlikte ölçen bir testi içerir – total inhibin, çoğu zaman inhibin olarak bilinir. Çoğu test kadınlar için yapılır.
Örnek Test İçin Nasıl Toplanır?
Koldaki herhangi bir damara iğne ile girilerek bir kan örneği elde edilir.
Numunenin kalitesini sağlamak için herhangi bir test hazırlığı gerekiyor mu? Test hazırlığı gerekmez.

TEST
Nasıl kullanılır?
Hamile kalma sorunu olan kadınlarda, inhibin B düzeyi, problemin bir kısmının, yumurtalıkların iyi çalışıp çalışmadığının tesbiti için analiz edilebilir.
Polikistik over sendromunu düşündüren semptomları ve belirtileri olan kadınlarda ,İnhibin B düzeyi, yumurtalıkların ne kadar iyi çalıştığının bir göstergesi olarak ölçülebilir.
Bebeğin sağlığını kontrol etmek için yapılan prenatal testlere ihtiyacı olan hamile kadınlarda, inhibin A, bebeğin ciddi bir anormalliğe sahip olma riskini değerlendirmek için birlikte kullanılan dörtlü veya dörtlü test olarak bilinen dörtlü (ikinci trimaster) kan testinden oluşan bir gruptur.
Yumurtalık tümörü için tedavi edilen bir kadında, inhibin seviyesinin düzenli testi, tedavinin seyrini izleyebilir.
Çocuk sahibi olmakta (infertilite) zorluk çeken erkeklerde, inhibin B gibi hormon seviyeleri testislerin iyi çalışmadığı problemin bir parçası olup olmadığını test etmek için analiz edilebilir.

Ne zaman talep edilir?

Bir kadının yumurtalıklarının iyi çalışmadığı görülürse, inhibin B gibi hormon seviyeleri istenebilir. Bu genellikle gebe kalmakta zorluk çekiyor ya da polikistik over sendromu belirtileri ve semptomları varsa.
Gelişmekte olan bebeğin sağlığını test etmek amacıyla belirli inhibin A seviyesine sahip olan gebe kadınlarda, hamileliğin ortasında, hamileliğin ikinci trimesterinde dörtlü veya dörtlü test yapılır. Daha önceki testlerin gözden kaçırılması, önceki gebeliklerle ilgili sorunların ortaya çıkması veya gelişen bebek hakkında endişe duyulmasının başka bir nedeninin bulunması halinde de önerilebilir.
Yumurtalık tümörü olan kadınlarda, tümörün inhibin üretip üretmediğini değerlendirmek için tedavinin başlangıcında bir inhibin seviyesi gerçekleştirilebilir. Tedavi boyunca, tedavinin etkinliğini izlemek için inhibin seviyesinin düzenli testi kullanılabilir.
Test edilmekte olan erkeklerde bir baba (infertilite) haline gelmekte zorlandıkları için, testisin ne kadar iyi çalıştığını görmek için inhibin B gibi hormon seviyeleri test edilebilir. Inhibin B, bebeklerin cinsiyet organlarını etkileyen koşulların nedenini (belirsiz genital bölgeler) değerlendirmek için kullanılır.
Test sonucu ne anlama geliyor?
Yumurtalıklarının ne kadar iyi çalıştığını görmek için test yapan kadınlarda, düşük bir inhibin B seviyesi, yumurtalıkların iyi çalışmadığını düşündürmektedir.
Gelişmekte olan bebeğin iyiliğini kontrol etmek için dörtlü veya dörtlü testi olan gebe kadınlarda, diğer alışılmadık test sonuçları ile birlikte yüksek düzeyde bir inhibin A, bebeğin ciddi bir anormalliğe sahip olma olasılığını düşündürmektedir. Bir problem olup olmadığını teyit etmek için başka testler önerilecek ve eğer öyleyse bu sorunun ne olduğunu değerlendiriniz.
Yumurtalık tümörü için tedavi edilen kadınlarda, tedavi iyi çalışıyorsa, inhibin seviyesi düşük olmalıdır.
Erkeklerde (bebek erkek ya da erkek) düşük inhibin B düzeyi, testislerin iyi çalışmadığını düşündürmektedir.

REFERANSLAR VEYA “NORMAL” ARALIKLAR 

İnhibin B Normal Değerleri

Cinsiyet Yaş Grupları Normal Değerler
ERKEK Tüm yaş grupları <399 pg / ml
KADIN Tüm yaş grupları <139pg / ml (Premenopausa) ve <10 pg / ml (Postmenopozal)

 

İnhibin A Normal Değerleri

Cinsiyet Yaş Grupları Normal Değerler
ERKEK Tüm yaş grupları <2 pg / ml
KADIN Tüm yaş grupları <97.5pg / ml (Premenopozal) ve <2.1 pg / ml (Postmenopozal)

Bilmeniz gereken başka bir şey var mı?
İnhibin testleri, kandaki tüm inhibin düzeyini (toplam inhibin) veya iki farklı inhibin – inhibin A veya inhibin B formundan birini ölçebilir. Doktorunuz sizin için en yararlı olan testi isteyecektir.

Durumunuzu izlemek için düzenli inhibin seviyelerine sahipseniz, aynı inhibin test formuna sahipseniz ve test her seferinde aynı şekilde gerçekleştiriliyorsa daha iyidir. Emin olmak için doktorunuz, kan numunenizin her seferinde aynı laboratuvara gönderilmesini tavsiye edebilir.

Genç kadınlarda, inhibin seviyesi adet döngüsü boyunca değişir. Testin ne anlama geldiğini anlamak için doktorunuzun, kan testiniz sırasında adet döneminizin hangi aşamasında olduğunu bilmesi gerekebilir.

SIK SORULAN SORULAR

Yumurtalık tümörü olup olmadığını anlamak için bir inhibin testi yapabilir miyim?
Hayır. Diğer çoğu “tümör marker” testlerinde olduğu gibi, inhibin seviyesi kendi başına olup olmadığına dair güvenilir bir test değildir. Doku çıkarılarak ve mikroskop altında incelenerek yumurtalık tümörü tanısı konulduktan sonra en faydalıdır.
Başka hangi kan testlerine sahip olmalıyım?
Doktorunuz bir inhibin testi yaptırdıysa, aynı zamanda diğer kan testlerini de önerebilir. Örneğin, eğer yumurtalıklarınızın ne kadar iyi çalıştığını görmek için test yaptırmış bir kadın iseniz, anti-Mullerian hormonu (AMH) seviyesi (“yumurta-zamanlayıcı” testi olarak da bilinir) ve diğer kadın hormonları da dahil olmak üzere başka testler istenebilir. folikül uyarıcı hormon (FSH) gibi seviyeler . Hamileyseniz ve dörtlü veya dörtlü test yaptırıyorsanız, kanınız dört hormon için test edilecektir – A, alfa-fetoprotein, kadın hormonu östrojen (konjuge olmayan östriol) ve beta HCG (serbest beta) HCG). Eğer over tümörünün tedavisinin bir parçası olarak testi inhibe ediyorsanız, diğer “tümör marker” testleri yapılabilir.CA-125

İLGİLİ TESTLER

İlgili laboratuvar testleri;
Anti-Müllerian hormonu ,  FSH (folikül uyarıcı hormon) ,  CA-125 ,  Alfa-fetoprotein ,  İnsan koryonik gonadotropin , Östrojen

İnhibin B Testi;

Spesifik inhibin tahlillerinin son şekli, inhibin B, erkekte bulunan inhibin formu olduğunu göstermiştir. Inhibin B, bir alfa ve bir beta B alt biriminin bir diğeridir. Prepubertal testiste özellikle Sertoli hücreleri tarafından özel olarak testis tarafından üretilirken, yetişkinlerde üretim alanı hala tartışmalıdır. Inhibin B, negatif geri besleme mekanizması ile FSH salgılamasını kontrol eder. Yetişkinde, inhibin B üretimi hem FSH’a hem de spermatogenic duruma bağlıdır, ancak germ hücrelerinin İnhibin B üretimini inhibe etmesine nasıl katkıda bulunduğu bilinmemektedir. Yaşam boyunca inhibin B üretiminin düzenlenmesi değişir. Serumda, doğumdan kısa bir süre sonra, serum FSH’daki artışla kısmen ilişkili bir inhibin B pik noktası vardır. Muhtemelen yaşamın bu fazında Sertoli hücrelerinin çoğalma aktivitesini yansıtır. Daha sonra, inhibe B seviyeleri, FSH stimülasyonunun bir sonucu olarak ve daha sonra FSH’nin kombine regülasyonu ve devam eden spermatogenezin bir sonucu olarak tekrar yükseldiklerinde puberteye kadar düşmekte ve düşük kalmaktadır. Yetişkinlerde, serum inhibin B, testosteron ile yakından ilişkili açık bir diurnal varyasyonu gösterir. FSH uygulaması normal erkeklerde inhibin B’nin sekresyonunu arttırır, ancak ikincil hipogonadizm olan erkeklerde daha belirgindir. Bununla birlikte, infertil erkeklerin FSH ile tedavisi, kesin bir inhibin B artışı ile sonuçlanmaz. Erişkinlerde serum inhibin B ve FSH arasında açık bir ters ilişki vardır. Serum inhibin B seviyeleri, testis hacmi ve sperm sayımı ile kuvvetle pozitif ilişkilidir. İnfertil hastalarda, inhibin B azalır ve FSH artar. Genel olarak, spermatogenetic hasarın derecesi ile çok iyi bir korelasyon vardır, en düşük inhibin B seviyelerine sahip olan önceki aşamalarda yakalama ile. Ancak, bilinmeyen nedenlerle, normal inhibin B seviyeleri ile Sertoli hücre sendromu vakaları vardır. İnhibin B ve FSH birlikte, tek başına daha spermatogenez için daha duyarlı ve spesifik bir belirteçtir. Bununla birlikte, inhibin B konsantrasyonları, testiküler sperm ekstraksiyonu için biyopsi örneklerinde sperm mevcudiyetinin güvenilir bir belirleyicisi değildir. Spermatogenezin testosteron ve gestajenlerle baskılanması, serumdaki inhibin B’nin kısmi azalmasına yol açar, ancak hiçbir zaman tamamen baskılanmaz. Tersine, maymunlarda veya insanlarda testiküler radyasyon, inhibin B’nin hızlı ve dramatik bir azalmasına yol açar. Germ hücreleri tamamen bulunmadığında saptanamaz hale gelir. Özet olarak, inhibin B, değerli bir spermatogenez indeksi olmasına rağmen, serum inhibin B düzeylerinin ölçümü, bireysel hastalar için hala sınırlı bir klinik etkiye sahiptir.