Üre Nefes Testi – c14

Üre Nefes Testi – c14

Üre nefes testi c 14

Midede Helicobacter pylori varlığını saptayan kolay, güvenilir ve invaziv olmayan bir testtir.

  • ÜRE NEFES TESTİ NEDİR ?   

HP normal memeli hücrelerinde bulunmayan ” üreaz ” enzimi içerir. Üreaz enzimi üre’nin hidrolizinde katalizörlük yapar ve üre’yi amonyum ve karbondioksite parçalar. Üre nefes testide bakterinin bu özelliğine dayanır.
Testlerde üreyi işaretlemede C-13 veya C-14 kullanılabilir. *FDA’nın onayladığı kalitatif testlerdir ve bu testlerin doğruluğu, tekrarlanabilirliği yüksektir. Tüm mideyi yansıtan fonksiyonel test olduklarından biyopsiye dayalı testlerin örnekleme hatalarını içermez. Üre nefes testi’nde , hastaya C-13 yada C-14 işaretli üre içerilir. Eğer hastada HP enfeksiyonu varsa üre parçalanarak işaretli CO2 ve NH3 oluşur. CO2 mukozada emilip dolaşıma katılır ve akciğerlerden solukla atılır. Hastanın nefesi toplanarak işaretli CO2 değişik yöntemlerle saptanır. Eğer hastada HP enfeksiyonu yoksa üre metabolize olmayarak idrarla atılır ve solukta işaretli CO2 saptanmaz.

Üre nefes testi öncesi bilmeniz gereken önemli husus :

Testin doğru sonuç verebilmesi için son 1 ay içinde antibiyotik ve son 1 hafta içinde mide ilacı kullanılmamış olması gerekmektedir. Test için saat 9 00’da bir bardak/küçük boy portakal suyu ile birlikte laboratuvarımıza gelinmelidir. Test yaklaşık 20 dakika sürmekte ve testin başında ve sonunda nefesle verdiğiniz havadan örnek alınmaktadır. Test için ilaç karıştırılan poktakal suyunu içmeniz istenecektir.

Test öncesi dişlerinizin fırçalanması ve ağız içinin güzelce yıkanması tavsiye edilir.Helicobacter mikrobu ağız içinde de bulunabilmektedir.Yanıltıcı sonuçlardan kaçınmak için ağız hijyeni sağlanmalıdır.

Üre nefes testi raporları aynı gün 1 saat içinde sekreterliğimizden alınabilir.

Anahtar kelimeler:
üre nefes testi yapan hastaneler istanbul,üre nefes testi yapan hastaneler,üre nefes testi fiyatı,üre nefes testi nasıl yapılır,üre nefes testi istanbul,üre nefes testi yapan laboratuvarlar,üre nefes testi yapan,c14 testi,c14 üre nefes testi,c 14, c14 nedir,c 14 üre,helikobakter pilori testi