Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Genital Akıntı Nedir? Genital Akıntı Nedenleri?

Genital bölge enfeksiyonları, mantar enfeksiyonları akıntıya yol açmaktadır.

Çeşitli vaginal akıntılar, aslında kadın üreme organı sisteminin hijyeni konusunda önemli bir yer almaktadır. Vajinadan gelen akıntı, vajinadaki salgı bezleri tarafından salgılanır ve içinde ölü hücreleri ve bakterileri taşır. Böylece vajina hijyenik kalır ve enfeksiyonlardan korunmuş olur. Buna keza, vajinal akıntısı olan kadınlar hangi durumlarda doktora başvurmalıdır? Çoğu zaman vajinal akıntı olması normaldir fakat miktarı, kokusu ve renk tonu adetsel döngünün hangi aşamasında olunduğuna göre değişir. Mesela emzirme, yumurtlama ya da cinsel uyarılma olduğunda vajinal akıntının miktarı fazlalaşır. Gebelik durumunda vajinal akıntının kokusu farklılaşabilir. Bu değişikliklerin hiçbiri alarm sebebi değildir. Ancak uzun süren renk, koku ve miktar değişimleri ve beraberinde yanma, kaşıntı gibi belirtilerin eşlik etmesi durumunda enfeksiyon olasılığını düşünmek gerekir.

ANORMAL AKINTI NEDEN OLUR?

Vajinadaki normal bakteri dengesindeki herhangi bir değişiklik, akıntının kokusunu, miktarını ve rengini değiştirebilir. Bu dengeyi bozan birkaç sebep vardır: Antibiyotik ya da steroid kullanımı Bakteriyel vajinosis (Gebelikte ya da çoklu partner durumunda sık rastlanan bir bakteriyel infeksiyondur.) Doğum kontrol hapı kullanımı Rahim ağzı kanseri Şeker hastalığı Mantar enfeksiyonları Vajinal duş, sabun, jel kullanımı Vajinanın irritasyonuna neden olan durumlar Menopoz ANORMAL VAJİNAL AKINTI TİPLERİ VE OLASI SEBEPLERİ Vajinal akıntı tipi Ne anlama gelir? Diğer belirtiler Kanlı, kahverengi Düzensiz adet kanaması, nadiren rahim ağzı kanseri Anormal vajinal kanama Bulanık ya da sarı-yeşil Bel soğukluğu Ara kanaması, idrar yolu enfeksiyonları, ateş Köpüklü, sarı yeşil renkli ve kötü kokulu Trichomoniasis enfeksiyonu Ağrı, kaşıntı ve idrarda acıma Pembe Doğum sonrası doğal   Beyaz, kalın, peynirimsi Mantar enfeksiyonu Vulvada ağrı, şişme, kaşıntı, ağrılı cinsellik Beyaz, gri, yapışkan ve kötü kokulu Bakteriyel vajinosis Yanma, kaşıntı ve vulva / vajende kızarma, şişme

ANORMAL AKINTI NASIL ANLAŞILIR ?

Doktorunuzun sizden hikayenizi öğrenmek istemesi ve birkaç soru sorması bu iş için yeterlidir.
Bu sorular şu şekildedir:

  • Akıntı ne zamandır var ?
  • Ne renktir, koku var mı?
  • Kaşıntı, yanma ve kızarıklık var mı?
  • Birden fazla partneriniz var mı?
  • Vajinal duş yapar mısınız?

Doktorunuz, vajinal akıntınızdan numune almak ve smear testi yapmak isteyebilir.

VAJİNAL AKINTI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Vaginal Akıntı tedavisi, akıntının sebebine göre yapılır. Tedavinin tamamlanmaması ya da ilaçların eksik kullanılması tekerrür eden enfeksiyonlara sebep olabilmektedir. Tedaviye rağmen düzelmeyen vajinal akıntı ve geçmeyen vajinal enfeksiyon durumlarında partnerin de test yaptırması ya da tedavi edilmesi gerekir. Vajinal infeksiyonları önleyen ip uçları şöyledir: Vajinanızın temizliğinde sabun, kokulu jel vs. kullanmayın. Vajinal bölgeyi ılık temiz su ile temizleyin. Pamuklu çamaşır kullanın. Tampon ya da günlük ped alerji  yapabilir, aklınızdan çıkarmayın. İlla kullanmanız gerekliyse asla uzun süre aynı ped ile durmayın. Banyodan sonra genital bölgeyi pamuklu bir madde ile mutlaka kurulayın. Islak mayo ya da bikiniyle uzun süre durmayın.

Bu tür akıntılar aynı şekilde erkelerde de penis başından olur. İç çamaşırını kirleten, kokulu veya renkli akıntı ibareleri gördüğünüzde mutlaka bir ürolog yada laboratuvara başvurun. yapılacak testler ile cinsel yolla bulaşan çeşitli hastalıklar tesbit edilebilir. Unutmayın bazı cinsel hastalıklar kısırlığa dahi sebep olabilmektedir.

Laboratuvarımızda vaginal akıntı şikayetlerinin tanısı amaçlı üretrit panel testi yapılmaktadır. Bu panel içeriğinde pcr yöntemi ile tesbit edilen bir çok tahlil vardır. Detaylı test bilgisi için 444 7 522 den bilgi alınız.