Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Klamidya (Chlamydia) Hastalığı ve Testi

Klamidya (Chlamydia) Hastalığı ve Testi nedir?

Klamidya en yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biridir (STD’ler). Vajinal, oral veya anal seks yoluyla enfekte olmuş bir kişide yayılan bakteriyel bir enfeksiyondur. Klamidyası olan birçok insanın hiçbir semptomu yoktur, bu yüzden birisi hastalığı enfekte olduklarını bilmeden hastalığa yakalanabilir. Bir klamidya testi vücudunuzda klamidya bakterisinin varlığını arar. Hastalık antibiyotiklerle kolayca tedavi edilir. Ancak tedavi edilmezse, klamidya, kadınlarda infertilite ve erkeklerde üretra şişmesi gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Diğer isimler: Chlamydia NAAT veya NAT, Chlamydia / GC STD Paneli

Klamidya ne için kullanılır?

Bir klamidya enfeksiyonu olup olmadığını belirlemek için bir klamidya testi kullanılır.

Neden bir klamidya testine ihtiyacım var?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), her yıl iki buçuk milyondan fazla Amerikalının klamidya ile enfekte olduğunu tahmin ediyor. Klamidya özellikle 15 ila 24 yaş arası cinsel olarak aktif kişilerde yaygındır. Klamidyası olan birçok kişinin belirtileri yoktur, bu nedenle CDC ve diğer sağlık kuruluşları daha yüksek risk altındaki gruplar için düzenli tarama yapılmasını önermektedir.

Bu öneriler aşağıdakiler için yıllık klamidya testlerini içerir:

25 yaşın altındaki cinsel açıdan aktif kadınlar
25 yaşın üzerindeki kadınlar aşağıdakileri içeren belirli risk faktörleri ile birlikte:
Yeni veya çoklu seks iş ortaklarına sahip olmak
Önceki klamidya enfeksiyonları
Bir cinsel yolla cinsel ilişkide bulunmak
Kondomları tutarsız veya yanlış kullanma
Erkeklerle seks yapan erkekler

Ayrıca, klamidya testi aşağıdakiler için önerilir:

25 yaşın altındaki hamile kadınlar
HIV-pozitif olan kişiler
Klamidyası olan bazı kişilerin semptomları olacaktır. Aşağıdakiler gibi belirtilerle karşılaşırsanız, sağlık uzmanınız bir test isteyebilir:

Kadınlar için:

Karın ağrısı
Anormal vajinal kanama veya akıntı
Seks sırasında ağrı
İdrar yaparken ağrı
Sık idrara çıkma

Erkekler için:

Testislerdeki ağrı veya hassasiyet Swollen skrotum Pus veya penisden diğer akıntılar İdrar yaparken ağrı Seyretmesi

İdrar yaparken bir klamidya testi sırasında ne olur?

Eğer bir kadınsanız, sağlık hizmeti sağlayıcınız test için vajinanızdan bir hücre örneği almak için küçük bir fırça veya çubukla kullanacaktır. Bir test kiti kullanarak evde kendinizi test etme seçeneği de sunulabilir. Sağlayıcınızdan hangi kitin kullanılacağına dair öneriler isteyin. Testi evde yaparsanız, tüm talimatları dikkatli bir şekilde takip ettiğinizden emin olun. Eğer erkekseniz, sağlık uzmanınız idrarınızdan bir örnek almak için bir çubukla kullanabilir, ancak klamidya için bir idrar testi yapılması daha olasıdır. İdrar testleri de kadınlar için kullanılabilir. İdrar testi sırasında temiz bir yakalama örneği vermeniz istenecektir. Temiz yakalama yöntemi genellikle aşağıdaki adımları içerir: Ellerinizi yıkayın. Genital bölgenizi sağlayıcınız tarafından verilen temizlik pediyle temizleyin. Erkekler penisinin ucunu silmeli. Kadınlar labialarını açmalı ve önden arkaya temizlemeli. Tuvalete idrar yapmaya başla. Toplama kabını idrar akışınızın altına taşıyın. En az bir ons veya iki idrarı, konteynırlara toplayın, bu miktarları belirtmek için işaretlere sahip olmalıdır. Tuvalete idrar yaparken bitirin. Örnek kapsayıcıyı sağlık görevliniz tarafından belirtildiği gibi iade edin. Test için hazırlanacak bir şey yapmam gerekecek mi? Eğer bir kadın iseniz, testinizden önce 24 saat boyunca douches veya vajinal kremler kullanmaktan kaçınmanız gerekebilir. Hem erkek hem de kadınlardan, testten önce 24 saat boyunca antibiyotik almaktan kaçınmaları istenebilir. Herhangi bir özel talimat varsa doktorunuza danışın.

Test için herhangi bir risk var mı?

Klamidya testine sahip olmanın bilinen bir riski yoktur.

Sonuçlar ne anlama geliyor?

Olumlu bir sonuç, klamidya ile enfekte olduğunuz anlamına gelir. Enfeksiyon antibiyotiklerle tedavi gerektirir. Doktorunuz, ilacınızı nasıl alacağınız konusunda size talimat verecektir. Gerekli tüm dozları aldığınızdan emin olun. Buna ek olarak, cinsel partnerinizin klamidya için pozitif test yaptığınızı bilmesini sağlayın, bu nedenle derhal test edilebilir ve tedavi edilebilir.

Klamidya testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

Klamidya testi, ciddi sağlık sorunlarına yol açmadan önce enfeksiyonun teşhis ve tedavisini mümkün kılar. Yaşınız ve / veya yaşam tarzınız nedeniyle klamidya riski altındaysanız, test yaptırmak konusunda doktorunuzla görüşün.

Klamidya (Chlamydia) Hastalığı ve Testi İstanbul Laboratuvarları’nda SGK’lılara indirimli olarak yapılmaktadır. Şişli ve Acıbadem şubelerimizde yaptırabilirsiniz. 4447522