Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Kan Testi Fiyatları

Kan Testi

Kan testi, kanınızda bulunabilecek şeylerin laboratuvar analizidir. Kan testi, en yaygın teşhis testleri türleri arasındadır. Testin kendisi basit olsa da, sonuçlar doktorunuzun çok çeşitli sorunları kontrol etmesine yardımcı olabilir. Kan testleri, rutin ve koruyucu sağlık hizmetlerinin standart bir parçasıdır. Doktorunuz bir kan testi istediğinde, bir laboratuvarda kan örneğiniz üzerinde yapılacak kimyasal çalışmalar listesinden seçim yapar. Bu laboratuvar testleri, vücudunuzun içinde neler olup bittiğine dair önemli ipuçları sağlayabilir.

Kan Testi Nasıl Yapılır?

Doktorunuz bir kan testi istediğinde, bir sağlık uzmanı, genellikle kolunuzdaki bir damardan kanınızdan bir numune almak için bir iğne kullanacaktır. Test hızlıdır ve tipik olarak ağrılı değildir, ancak iğne damara yerleştirildiğinde keskin bir batma hissedebilirsiniz. İşlem sadece birkaç dakika sürer. Kan testi genellikle kolunuzdaki bir kan damarından kan örneği almayı içerir. Kol, kolayca açılabildiği için vücudun kullanışlı bir parçasıdır.

Kan Testi Sonucu

Sonuç süreleri, kişinin geçirdiği testin türüne göre değişebilir. Bazı testler için bekleme süresi birkaç dakikadır. Diğer testler için bekleme süresi daha fazladır. Sonuçlar, doktorunuza sağlığınız hakkında bilgi verir ve tedavi gerektirebilecek sorunları tanımlar. Belirli kan proteinlerinin yüksek seviyeleri, hastalığın ciddiyetinin belirtileri olabilir. Kan testi fiyatları doktorunuzun istediği kan testi çeşidine göre farklılık gösterir.

Kan Testi Hamilelik

Doğum öncesi bebeğinizin ve sizin sağlığınız için size birkaç kan testi yapılır. Bazı testler genel bir kontrol olduğu için tüm hamilelere uygulanırken bazıları ise olağanüstü durumlarda uygulanır. Bu tip testler hem hamileliğin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için hem de oluşabilecek kalıtsal hastalıkların önüne geçmek amacıyla uygulanır. Amaç tamamen sizin ve bebeğinizin sağlığıdır.

kan testi

Kan Uyuşmazlığı Testi

Kan grubu uyumsuzluğunun en yaygın türü Rh hastalığıdır. Rh faktörü, kırmızı kan hücrelerini örten bir proteindir. Rh faktörü proteini varsa, kişi Rh pozitiftir. Rh faktörü proteini yoksa kişi Rh negatiftir. Annenin Rh faktörü negatif ve bebeğinki pozitif olduğunda, annenin bağışıklık sisteminin bebeğin kırmızı kan hücrelerine yabancı olarak saldıran Rh antikorları yapmasına neden olabilir. Anne ve fetüs arasındaki Rh uyumsuzluğu, yeni doğanın hemolitik hastalığı olarak bilinen bir duruma neden olabilir. Antikorların erken tespiti önemlidir ve tüm hamile kadınlara hamileliğinin erken döneminde kan testi yapılır.  Buna bağlı olarak da kan testi fiyatları tespit edilir.

Kan Tahlili Ücreti

Kan testi, kan hücresi seviyeleri, kan şekeri, kolesterol, metabolik fonksiyonlar, kan pıhtılaşma süreleri ve vitamin seviyeleri gibi temel sağlık göstergelerini izlemek için yaygın olarak kullanılır. Bu nedenle doktorunuzun sizden hangi testleri istediğine bağlı olarak kan testi fiyatları belirlenir. Kan testi ile farklı gözlemler yapılabilir. Bir kan testi ile hamile olup olmadığınızı öğrenebilir ya da kanser gibi ciddi rahatsızlıkları tespit edebilirsiniz. Hepsi için farklı test istenir. Bu durumda da kan testi fiyatları değişkenlik göstermesi olasılığı da yüksektir.

Kan Testi Wbc Nedir?

Beyaz kan hücreleri, kanın hayati bileşenleridir. Görevi ise enfeksiyonla savaşmaktır. Yüksek beyaz kan hücresi sayısı, bağışıklık sisteminin bir enfeksiyonu yok etmeye çalıştığını gösterebilir. Düşük beyaz kan hücresi sayısı, bir yaralanma veya durumun hücreleri yapıldıklarından daha hızlı yok ettiğini veya vücudun hücrelerden çok azını ürettiğini gösterebilir. Tüm bu göstergeler kan testi ile ortaya çıkar.

Kan Testi Hgb Nedir?

Bu kan testi kanınızdaki hemoglobin miktarını ölçer. Hemoglobin testi, doktorların kırmızı kan hücrelerinin seviyesini kontrol etmelerine yardımcı olan bir kan testidir. Kırmızı kan hücreleri, vücudun farklı bölgelerine oksijen sağlar. Hemoglobin testi, minimum risk içeren güvenli bir prosedürdür. Kan testi fiyatları yüksek tutarlı olmamaktadır.

Kan Testi Lym Nedir?

Kanınız ve lenfatik sisteminiz vücudunuzu sağlıklı tutmak için birlikte çalışır. Bazen şişmiş bezler olarak adlandırılan genişlemiş lenf düğümleri lenfatik sisteminizin bir enfeksiyonla savaştığının bir işareti olabilirler. Kan testi sonucunuzda çıkan yüksek lenfosit sayısı genellikle doktorunuz başka nedenlerle veya sahip olduğunuz başka bir rahatsızlığın teşhisine yardımcı olmak için testler istediğinde bulunur. Doktorunuzla test sonuçlarınızın ne anlama geldiğini konuşun.

Kan Testi Mcv Nedir?

Bu test, otomatik tam kan hücresi sayımının bir parçası olarak rutin olarak gerçekleştirilir. Diğer test sonuçlarıyla birlikte sonuçlar, RBC endekslerini hesaplamak için gereklidir. Anemiyi araştırırken, anemiyi RBC indekslerine göre sınıflandırmak yararlıdır. Normal değerler yaşa ve cinsiyete göre değişir. MCV Kırmızı kan hücrelerinin boyutu hakkında bilgi sağlar. Anemilerin sınıflandırılmasında faydalıdır.

Kan Testi Crp Nedir?

Vücudunuzun bir bölümünde iltihaplanma varsa, o zaman bazı ekstra protein türleri genellikle iltihap bölgesinden salınır ve kan dolaşımında dolaşır. Bu nedenle de bir kişide iltihap olup olmadığını değerlendirmek için kan testleri kullanır. Bu testin sonuçlarına bağlı olarak da kan testi fiyatları belirlenir.

Kan Testi Mono Nedir?

Monositler, belirli enfeksiyonlarla savaşan ve diğer beyaz kan hücrelerinin ölü veya hasarlı dokuları çıkarmasına, kanser hücrelerini yok etmesine ve yabancı maddelere karşı bağışıklığı düzenlemesine yardımcı olan bir tür beyaz kan hücresidir. Yapılan kan testi, beyaz kan hücresi monositler sayılır.

Kan Testi Fiyatları 2021

Günlük hayatta kimi zaman hafif kimi zaman ise ciddi rahatsızlıklar hissedebilirsiniz. Doktorunuza başvurduğunuzda ise doktorunuz sizden bir takım testler ister. Her testin fiyatı yapan sağlık kuruluşuna bağlı olarak farklılık gösterir.