Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

4 Boyutlu ( 4 D) Ultrason / Ultrasound / USG

Hamileliğin takip edilmesinde hem normal gebeliklerin, hem de problemli gebeliklerin incelenmesinde ultrason bir çok sorunun erken tanısına imkan sağlayan en önemli teknolojilerden bir tanesidir. Gebelerde 4 boyutlu ultrason anne karnındaki bebeğin görüntülü muayenesi olarak düşünülebilir. Ultrasonu yapan radyoloji uzmanının tecrübesi çok önemlidir. Ne kadar çok deneyim bu manada sıfır hata ve doğru sonuç demektir.

Bu anlamda her 3 aylık periyotlarda en az birer kez olamak üzere 4D detaylı ultrason değerlendirmesi yapılması önerilmektedir. Erken gebelik döneminde yapılan ilk ultrason özellikle çok önemlidir, çünkü bu sayede bebeğin gebelik haftası tam olarak belirlenir ve sonraki izlemler buna göre değerlendirilir, ayrıca erken gebeliğin normal ilerleyen bir gebelik mi olduğu, yoksa bir dış gebelik mi olduğu da ultrason ile rahatlıkla saptanır. 4D Detaylı ultrason esnasında bebeğin çeşitli organ ölçümleri yapılmakta, tahmini ağırlığı hesaplanmakta, sıvı miktarı ölçülmekte, ve elde edilen bulguların gebelik haftası ile uyumlu olup olmadığı saptanmaktadır. Lüzumlu olduğu durumlarda deneyimli hekimler tarafından daha ileri düzey 4 boyutlu ultrason ile ayrıntılı inceleme ve takip, görüntüleme merkezimizde yapılmaktadır. Günde yaklaşık 5-10 arası dört boyutlu ultrason incelemesi yapan uzmanlarımız bu konuda oldukça tecrübe kazanmışlardır. Sonuçlarını doktorlarına gösteren hastalarımızın çoğu ve istekte bulunan doktorlar tarafında özellikle tavsiye aldığımız için çok fazla randevu talebi almaktayız. İşletme prensiplerimiz gereği çok talep almakla birlikte personel çoğaltma yoluna giderek ekonomik fiyat politikamızdan ödün vermiyoruz.

Keza  Ayrıntılı ultrason veya detaylı ultrason veyahut ileri düzey (ikinci düzey) ultrason eş anlamdadır. Üç boyutlu ultrason veya dört boyutlu ultrason bunlarla aynı anlama gelmez ancak halk arasında çoğunlukla aynı sanılmaktadır. Ayrıntılı ultrason sırasında aileye bebeğin yüzü, elleri, ayakları 4 boyutlu olarak gösterilebilir ancak ayrıntılı ultrason esas olarak 2 boyutlu olarak yapılır. Ayrıntılı ultrasonda önemli olan ultrason cihazının 3 veya 4 boyutlu olması değildir, hatta 3 – 4 boyutlu olmasa da olur. Ayrıntılı ultrasonda önemli olan bu konuda deneyimli bir uzman radyoloğun değerlendirmesidir.Merkezimizde 4 Boyutlu Ultrason mevcuttur.

Normal bir gebelik takibinde kadın doğum uzmanları tarafından 17-22 haftalar arası fetal anomali (cenin anormalliği) taraması yapılır. Fetal (cenin) anomali taraması (birinci düzey ultrason) normal, risksiz her gebelikte bebekte bir doğumsal kusur (anomali) varlığını araştırmak amacıyla yapılır. Fetal anomali taramasında bir risk veya şüphe saptandığında ayrıntılı inceleme için hasta detaylı (ikinci düzey) ultrason incelemesine sevk edilir. Burada uzman tekrar inceler ve aileye bebeğin durumu hakkında ayrıntılı bilgi verir.

Detaylı ultrasound 17 – 23 haftalar arası uygulanabilir ancak sıklıkla 17-18. haftalarda uygulanır. Detaylı Ultrason yaklaşık 20-30 dakika sürer. Bazen bir şüphe oluşursa 3-4 hafta sonra tekrar ultrason yapılabilir ancak bir şüphe veya risk belirlenmemiş ise normal gebelikte 1 kere yapılır, tekrar yapılmaz.

Ayrıntılı ultrason çekiminde bebeğin kafatası içerisi, beyin, omurilik (belde açıklık), göğüs içerisi, kalp, karın organları, mide, barsak, böbrekler, kollar- bacaklar (el ve ayaklarda içe-dışa dönüklük), parmaklar (eksiklik veya fazlalık), yüz, (yarık damak, yarık dudak) v.b her organı ayrıntılı olarak incelenir. Ayrıca bebeğin amniyosentez suyu, plasenta (bebeğin kordonu) değerlendirilir.

Detaylı ve ikinci düzey ultrason sıklıkla 17-18 haftalarda yapılır, bu haftalar kalbi değerlendirmek için erkendir, çok iyi değerlendirilemez. Gerekli ise daha ileri 21 – 22 haftalarda kalp fetal eco kardiyografi ile en net şekilde değerlendirilir.

Ayrıntılı ultrason yolu ile her çeşit anomali mutlak belirlenebilir mi?

Ayrıntılı ultrason en iyi merkezlerde en tecrübeli uzmanlar tarafından yapılsa bile asla bebekteki anomalileri %100 belirleyemez. Ortalama %70 civarında anomaliler tespit edilebilir. Çünkü bazı anomaliler ultrasonda saptanacak belirtiler vermez, bazı anomaliler ultrason yapıldıktan sonra daha ileri aylarda gelişebilir. Kan yolu ile bazı testler yapılarak bu anomalileri de tespit edebilmekteyiz.

Çeşitli ileri düzey genetik araştırmalar ile fetal anomaliler artık laboratuvarımızda tespit edilebilmektedir.

Normal şartlarda çoğu gebeliğin yaklaşık % 2-3 kadarında anomali (doğumsal kusur) bulunmaktadır. Tek yumurta ikizlerinde ve akraba evliliklerinde bu oran artar %4 – 5 olabilir.

Gebelerin Ultrasona Gelirken Uyması Gereken Kurallar :

Hamileler ultrasona gelirken aç yada tok gelmek zorunda değildir. İdrara sıkışık bir şekilde gelinirse ultrason çekimi daha verimli olmaktadır. Daha önce yapılan ultrason ve tetkik sonuçları, gebe takip formu ve dosyanız yanınızda olursa tetkik değerlendirmesine yardımcı olur. 4D (+ Boyutlu) Ultrason yaptırmaya gelirken çikolata tüketmeniz çocuğun ultrason esnasında hareketli olmasını sağlayarak yüzünü göstermesine olanak sağlar, stres aç olmak veya gerginlik, sinirlilik gibi durumlar çocuğun anne karnında hareketlerini durdurabilmektedir. Bu gibi bir durumla karşılaştığımızda çocuk yüzünü göstermez ise ultrason tekrarı için yeniden randevu vermekteyiz ve tekrar için ücret talep edilmemektedir.

Sağlıklı nesiller dileriz…