Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Faktör V Leiden Teşhisi ve Analizi

Faktör V Leiden Teşhisi ve Analizi

Faktör V Leiden kandaki pıhtılaşma faktörlerinden birinin mutasyonudur. Bu mutasyon, genellikle bacaklarınızda veya akciğerlerinizde anormal kan pıhtıları geliştirme şansınızı artırabilir.

Faktör V Leiden’li çoğu insan hiçbir zaman anormal pıhtı geliştirmez. Ancak, insanlarda bu anormal pıhtılar uzun süreli sağlık sorunlarına yol açabilir veya yaşamı tehdit edebilir.

Hem erkek hem de kadınlar faktör V Leiden’e sahip olabilir. Faktör V Leiden mutasyonu taşıyan kadınlar, hamilelik sırasında veya östrojen hormonu alınırken kan pıhtıları geliştirme eğiliminde artışa sahip olabilirler.

V Leiden faktörünüz varsa ve kan pıhtıları geliştirdiyseniz, antikoagülan ilaçlar ek kan pıhtıları geliştirme riskinizi azaltabilir ve potansiyel olarak ciddi komplikasyonlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Belirtiler Nelerdir?

Faktör V Leiden mutasyonunun kendisi herhangi bir semptoma neden olmaz. Faktör V Leiden bacak ya da akciğerlerde kan pıhtılaşması için bir risk olduğundan, bozukluğun ilk belirtisi anormal bir kan pıhtılaşması olabilir.

Bazı pıhtılar zarar vermez ve kendi başlarına kaybolurlar. Diğerleri hayatı tehdit edici olabilir. Kan pıhtısı belirtileri vücudunuzun hangi bölümünün etkilendiğine bağlıdır.Bu, genellikle bacaklarda görülen derin ven trombozu (DVT) olarak bilinir. Bir DVT herhangi bir semptom göstermeyebilir. İşaretler ve belirtiler ortaya çıkarsa, şunları içerebilir:

  • Ağrı
  • Şişme
  • kırmızılık
  • Sıcaklık
  • Ani nefes darlığı
  • Nefes alırken göğüs ağrısı
  • Kanlı veya kanlı balgam üreten bir öksürük
  • Hızlı kalp atımı
  • Ne zaman doktora görünmek

Bir DVT veya pulmoner embolinin belirtileri veya semptomları varsa derhal tıbbi yardım alın.

Teşhis Nasıl Yapılır?

Faktör V Leiden tanısı bir kan testi ile yapılır. Başlangıçta, APC direnciniz olup olmadığını belirlemek için bir tarama testi yapılabilir. Faktör V Leiden, APC direncinin çeşitli nedenlerinden sadece bir tanesi olduğu için, kanınız APC direncini gösterirse, faktör V Leiden’e sahip olup olmadığınızı görmek için bir DNA testine (kanda da yapılabilir) sahip olabilirsiniz. Bu test ayrıca heterozigot veya homozigot formunuz olup olmadığını da belirleyecektir. Bazen APC direnci için ilk tarama testi ihmal edilir ve sadece DNA testi yapılır.