Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Y Kromozom Analizi ve Testi

Y Kromozom Analizi ve Testi

Erkek akrabalarının ortak bir babalık çizgisini paylaştığını doğrulamak istedikleri durumlarda Y kromozom testi (Y-STR testi) kullanılır. Tüm erkek çocuklar, Y kromozomlarını babalarından miras alır; Bu çocuklar sırayla baba olduklarında babalarından miras kalan Y kromozomunu geçecekler. Bu kalıtım kalıbı aynı baba soyundan gelen erkeklerin her zaman aynı Y kromozomunu paylaşacağı anlamına gelir. Ayrıca, Y kromozomunun düşük mutasyon oranı bu testi daha da güvenilir hale getirir. Y kromozomu sadece erkeklerde bulunur. Dişilerde Y kromozomu yoktur. Bu, dişiler doğrudan bir Y kromozom testi yapamamasına rağmen, kendi adına testi yaptırmak için erkek, babadan biyolojik bir akraba isteyebilecekleri anlamına gelir.

Y kromozom testi ne zaman gerekli olacaktır?

Y kromozom testi, bireylerin gerçekten babalık testi yapmadan biyolojik bir babayı paylaşıp paylaşmadığını doğrulamaya yardımcı olabilir. İddia edilen babanın erkek akrabalarıyla bir Y kromozom testi yapmak, test edilen kişinin aynı biyolojik babası paylaşıp paylaşmadığını size söyleyebilir.

Bu test, test edilen erkeklerin Y kromozom profillerini karşılaştıracaktır. Profiller arasındaki tam eşleşme, paylaşılan bir baba çizgisini onaylar. Erkek kardeşlerin farklı Y kromozom profilleri varsa, o zaman aynı baba çizgisini paylaşmazlar.

Y testinin diğer kullanımları, bu testi babalarının kardeş olup olmadığını veya ortak bir dede veya atayı paylaşıp paylaşmadıklarını kontrol etmek için kullanabilen erkek kuzenleri içerir. Göçmenlik vakalarında, Y Kromozom testi ilişkinin kanıtı olarak kullanılabilir.

Y Kromozom Analizi ve Testi İstanbul Laboratuvarları’nda SGK’lılara indirimli olarak yapılmaktadır. Şişli ve Acıbadem şubelerimizde yaptırabilirsiniz. 4447522