Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

İkinci Düzey Ultrason

Gebeliğin istendiği dönemden itibaren veya hamilelik süresince düzenli olarak takip yapılmasının anne adaylarının daha güvenli ve daha sağlıklı bir şekilde bebek sahibi olmalarını sağlayacağını belirtmekteyiz.

Ayrıntılı ultrason, bir diğer deyişle anomali taraması gebeliğin 18-23 haftaları arasında yapılan anne karnındaki bebeğin organlarının ayrıntılı olarak görüntülendiği ultrason muayenesidir. Gebe kadın fiziki ve işlevsel sorunu olmayan sağlıklı çocuk dünyaya getirmek ister. Genel toplumda büyük, yani major anomalili çocuk sahibi olma riski yüzde 3-5 civarındadır…

Ayrıntılı ultrason, yani anomali taramasının anne adaylarının gebelikleri boyunca bebeklerine yapılacak en önemli tetkik olduğunu belirtiriz, Her gebe kadına ortalama 18-23. haftalar arası yapılır. Anomali taramasında temel gaye bebeğin gelişim ve organlarının sağlıklı olup olmadığını ileri düzeyde kontrol etmektir. Yaklaşık 30 dakika sürecek bir ultrason kontrolüdür. Test mutlaka deneyimli kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Ultrasonda bebeğin el ve ayak parmakları, bacak ve kolları, kalp odacıkları, kapakçıkları, duvarları, damar çıkış ve girişlerinin doğru olup olmadığı, midesi, bağırsakları, böbrekleri, mesanesi, karın duvarı, yüz kemikleri, dudak ve burun anatomisi, damak, kulak, beyin ve beyincik gelişimi, beyin boşlukları omurga sistemi dahil tüm uzuvları ayrıntılı bir biçimde değerlendirilir. Herhangi bir sakatlığının olup olmadığı kontrol edilerek, ayrıntılı sonuç raporu verilir.

Bebeğin görünümünü fiziksel olarak etkileyen ya da organ ve sistem işlemlerini bozan her türlü sakatlık ve bozukluk fetal anomalinin tanı kapsamına girer. İleri yaş gebelikler, akraba evlilikleri ve tek yumurta ikizlerinde, fetal anomali görülme olasılığı artmaktadır. Bu genetik etkilerin dışında yine annenin gebelik sırasındaki verileri, kullandığı ilaçlar ve vücuduna aldığı x ışınları, tekrarlayan düşükler oldukça önemlidir. Bu nedenle anomali taraması ve ayrıntılı ultrason her gebelikte anne adaylarının yaptırması gereken en önemli tetkiktir.

Organların fonksiyon görüp görmedikleri ultrason ile anlaşılamama ihtimalide vardır. Örneğin göz dokusu normal görüntüde olabilir ama doğum sonrası görme engelleri ortaya çıkabilir. Kulak görülebilir ama bebeğin işitme kaybı olabilir. Öte yandan bazı organ fonksiyonlarını dolaylı belirtiler yoluyla tahmin edebiliriz. Örneğin, fetus 14. haftadan itibaren içinde bulunduğu amniyon kesesi içine idrar yapar. Eğer amnion sıvısı miktarı normal sınırlarda ise bu fetusun idrar yaptığını, böbreklerinin çalıştığını düşündürür. Yine de bu dolaylı bulgularla o organın doğum sonrası fonksiyon görüp göremeyeceğini tamamen bilmek mümkün olamaz .

Gebelerin ultrasona gelirken bilmesi gereken noktalar :

Gebeler ultrasona gelirken aç yada tok gelmek zorunda değildir. İdrara sıkışık bir şekilde gelinirse ultrason çekimi daha verimli olmaktadır. Daha önce yapılan ultrason ve tetkik sonuçları, gebe takip formu ve dosyanız yanınızda olursa tetkik değerlendirmesine yardımcı olur.

Sağlıklı nesiller dileriz…