Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Kan Testi Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yapılacak kan testleri sonuçlarının doğru alınması için kan örneği verilirken bazı noktalara dikkat edilmelidir. Kişi kan örneği verirken; zamanı, açlık durumu, alkol ve sigara kullanımı, kahve, çay ya da asitli içecekleri tüketmesi, kullandığı ilaçlar, yapılan egzersizler, kişinin stres altında bulunması gibi etkenler yapılan kan testinin sonuçlarını etkileyebilir.

Kan testleri yaptırırken nelere dikkat edilmelidir?

Yapılacak bazı testler 10-12 saatlik açlık gerekmektedir Bu sebeple testler genellikle sabah alınan kanla çalışılır. Özellikle folat, B12 vitamini, TSH, ferritin tetkikleri ve şeker yükleme gibi testler sabah alınacak kan örneği ile yapılmaktadır. Hastaların kesinlikle aç olması ve sadece su içerek kan tahlili yaptırması gerekir.

Kan tahlili fiyatları ve tahlil öncesinde çay, asitli içecekler ve kahve gibi içecekleri şekersiz bile olsa içmemek gerekir. Hatta hastalarımıza önerimiz sigara bile kullanmamaları yönündedir.

  • Kan tahlili öncesinde egzersiz yapmak sonuçları etkiler. Özellikle kandaki AST, ALT, CK, LHD, Laktat değerleri egzersiz sonrasında alınan kanda hataya neden olabilir.
  • Kan tahlili yaptıracak olan hastalar testi yaptırmadan önce rutin kullandıkları bir ilaç silsilesi varsa mutlaka doktorlarına bildirmelidirler. İlaçların kullanılma zamanı ve kan örneği verme zamanı iyi ayarlanmalıdır.
  • Yapılacak kan testleri öncesinde ya da kan örneği verirken stres altında bulunan kişilerin analiz sonuçları bundan olumsuz olarak etkilenmektedir. Kortizol, plazma katekolaminler gibi stresle birlikte değişim gösteren hormon düzeyleri tahlil sonuçlarından olumsuz olarak etkilenmektedir. Bu nedenle kişilerin sakin ve huzurlu olarak kan örneği vermeleri önem taşımaktadır.